Přihlásit

Část volně žijících vlků je uměle odchována (Blesk)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota pro Blesk:

PRAHA – Podle posledních údajů může v České republice žít asi třicet až padesát vlků, sdružených v šesti – osmi smečkách. Předseda ČMMJ Jiří Janota v jejich návratu spatřuje jak přínos, tak i rizika.

* Kdy jste se vy osobně poprvé setkal s vlkem?

„V Ralsku v roce 2013, když jsem pracoval v divizi Vojenských lesů. Věděli jsme, že se tam pohybují asi dva, o rok později to potvrdila Agentura pro ochranu přírody a krajiny.“

* Jak jste reagoval, překvapili vás?

„Divné bylo to, že se objevili v místech silně turisticky navštěvovaných, u Doks a Ralska. Do té doby ještě nebyly publikovány žádné záběry z fotopastí ani z Krkonoš, ze Šumavy nebo z jiných oblastí. Celkem jsem se v Ralsku s vlky setkal třikrát.“

* Popište ta setkání.

„Poprvé to bylo na lesní cestě, když jsem vystoupil z auta. Vlk šel přímo naproti mně a pak odskočil do mlaziny. Když jsem tím místem po čtyřech dnech projížděl, uviděl jsem ho tam zas.“

* Je to obvyklé?

„Vím, že se to některým lidem, zejména těm, co si říkají ochranáři přírody, asi nebude líbit. Mám podezření, že kromě vlků z přirozené migrace jsou u nás i zvířata do přírody vypuštěná lidmi.“

* Chcete říci, že u nás existují umělé chovy vlků s cílem je vrátit do lesů.

„Máme informace, že v rámci České republiky – kromě zoologických zahrad – existují umělé chovy. Problém je v tom, že ze strany žádné státní instituce jejich chov není evidován.“

* A to by se podle vás mělo změnit.

„Jednoznačně. My po Ministerstvu životního prostředí a Agentuře ochranuy přírody a krajiny požadujeme, aby připravily legislativní normu, která zaručí, že chov vlků u nás bude kontrolován a evidován tak, aby každé mládě mohlo být sledováno od narození až po úmrtí.“

* Je to vůbec technicky proveditelné?

„U umělých chovů tetřevů musíme státní správě dokládat všechna narozená kuřata i jejich úhyny. Svou evidenci mají i všichni dravci chovaní v zajetí. Nevidím důvod, proč by to nešlo u vlků.“

* Jak se díváte na místo vlka v přírodě?

„Jako myslivec s jejich výskytem problém nemám. Na určitých místech mohou pomáhat s redukcí přemnožené zvěře. My jsme nicméně silně civilizovaná krajina, kde může docházet k obrovským střetům vlků a lidí už v blízké budoucnosti. Návrat této šelmy do přírody podporujeme, ale pouze tam, kde budou střety vyloučeny.“

* To konkrétně znamená co?

„V rámci připravovaného návrhu péče o vlka by měly být vytipovány lokality, kde mohou vlci žít bez problémů, a také ty, kde by jeho výskyt měl být určitým způsobem regulován.“

* Vy naznačujete, že vlk může znamenat pro člověka nebezpečí. Ochranáři tvrdí opak.

„To tvrdit mohou, samozřejmě, ale nedávno vlk napadl člověka v Polsku. Já tvrdím, že divoká populace vlků to neudělá, ale že útočit budou ti, kteří jsou na člověka určitým roku způsobem zvyklí.“

* Stojíte si za tvrzením o umělém vypouštění vlků do přírody?

„Ano. Tvrdím, že část vlků žijících v současné době v České republice byla do volné přírody vypuštěna uměle, ilegálně.“

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.