V Německu se nakazil virem západonilské horečky zvěrolékař (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Ingolstadt - Prvního člověka prokazatelně nakaženého virem západonilské horečky hlásí Německo. Zvěrolékař z Bavorska se pravděpodobně infikoval při ohledání mrtvého puštíka vousatého, druhu velké sovy, informoval dnes podle agentury DPA bavorský Zemský úřad pro zdraví a potravinovou bezpečnost v Erlangenu. Dosud byl vir v Německu prokázán pouze u ptáků.
Zvěrolékař se s vysokou pravděpodobností nakazil při pitvě sovy ze zooparku v Poingu, východním předměstí Mnichova. Veterinář krátce po zákroku onemocněl západonilskou horečkou, ale už je opět zdravý.
U uhynulého puštíka byla přítomnost viru prokázána už v polovině září. Už koncem srpna byl odhalen také u puštíka ze zoologické zahrady v Halle.
Vir přenášený komáry se v Německu normálně nevyskytuje. V uplynulých letech se však objevil u několika lidí, kteří se nakazili v zahraničí. Přenos z člověka na člověka přitom dosud není znám.
Abnormálně vysoký počet případů choroby je v Řecku, Itálii, Chorvatsku, Maďarsku a dalších evropských zemí, v nichž se dohromady nakazilo už přes 1000 lidí a někteří z nich, převážně starší osoby, v důsledku nemoci zemřeli.
Po letech se západonilská horečka objevila také v České republice. V břeclavské nemocnici v srpnu zemřela na západonilskou horečku dvaasedmdesátiletá žena a v téže nemocnici si několik dní na přelomu srpna a září poležel nakažený muž.
Dětem a starším lidem s oslabeným imunitním systémem může způsobit například encefalitidu nebo meningitidu. Jedno procento nakažených prodělá zánět mozku nebo mozkových blan. Při závažném průběhu hrozí i smrt. U zdravých lidí nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku, ale u 80 procent nakažených se neprojeví žádnými příznaky.
Vir nilské horečky byl poprvé prokázán v roce 1937 v Ugandě. Mezitím se rozšířil do rozsáhlých částí Afriky, Asie a Evropy a v 90. letech i do Spojených států.