Senoseče se blíží, lidé chránící zvířata před smrtí vyrážejí do akce (prostejovsky.denik.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Blížící se léto neznamená jen stále vyšší teploty či přípravy na dobu dovolených. Blíží se totiž také senoseče. A během nich i hrozící mrzačení či zabíjení mláďat zvěře. Každoročně se například na sociálních sítích objevují fotky poraněných nebo mrtvých zvířat, zejména srnčat.
"Lidé přitom mohou s problémem něco udělat. Třetím rokem funguje portál www.senosec.czu.cz, který pomáhá v komunikaci zemědělců a myslivců, kteří se snaží zvěř z porostů určených k sečení včas vyhnat.
Na vyhánění se však mohou podílet také dobrovolníci. Právě na tomhle portálu se pak mohou zaregistrovat na jednotlivé akce. Včetně těch na Prostějovsku, které se konají vesměs ve střední části okresu.
"Dobrou spolupráci máme třeba s určickým hospodářským družstvem. Využívají portálu Senoseče, hlásí termíny, včera právě začalo první sklízení," uvedl myslivec a zároveň jeden z propagátorů projektu Radomil Holík.
Projít a zachránit
Právě v okolí Určic, Žešova či Vranovic-Kelčic se rok co rok na mapě senosečí objevují postupně body, které upozorňují, že je zde potřeba projít krajinu. Po registraci na portálu pak zájemcům o pomoc začínají chodit SMS zprávy, kde konkrétně a kdy mohou s procházením mezí či polí pomáhat.
"Hlavním smyslem je zachránit mláďata, zejména srnčata či zajíčky, před zbytečnou smrtí. Včera v osm ráno už proběhla první akce," uvedla Aneta Abelová, která se do procházení zapojila. Bohužel, dosud podobné akce velkou část okresu míjí. Snaha dobrovolníků se tak zatím omezuje jen na centrální část okresu, západ Prostějovska bývá například vyháněním zvěře pokrytý mnohem méně. A tato část okresu v tomhle není jediná.
"Slyšel jsem o této aktivitě. V okolí jsem ji ale nezaznamenal. Přijde mi, že to tu nikdo moc neřeší," poznamenal Drahoš Kňourek, ředitel záchranné stanice pro zvířata.
"Nevzpomínám si moc, že by k nám přiváželi třeba srnky posečené na poli," zamyslel se muž.
Nicméně například loni web Senoseče informoval hned o několika nálezech mrtvých srnčat na Prostějovsku.
Web už využívají tisíce lidí
Samotný projekt pak podle Radomila Holíka využívají tisíce lidí.
"Přihlášených je zhruba čtyři a půl tisíce. Teprve fungujeme třetí sezónu a zatím si k této aktivitě hledají lidé cestu. Přitom první zmínky o zákonném vyhánění zvěře z polí a luk jsou už z první poloviny 18. století," sdělil Radomil Holík k vyhánění, které začíná být stále aktuálnější.
Právě květen je z pohledu senosečí vůbec nejvytíženějším měsícem.