Přihlásit

Přes 500 ohrožených supů se otrávilo v Botswaně z mršin slonů (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Gaborone 21. června (ČTK) - Na severovýchodě Botswany se otrávilo 537 vzácných supů a dva orli okroví. Někteří z uhynulých jedinců patří ke kriticky ohroženým druhům. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC s odvoláním na místní úřady. Botswanská vláda se domnívá, že za úhyn ptáků mohou pytláci, kteří podle ní otrávili těla tří zabitých slonů. Ochránci přírody incident považují za největší zdokumentovaný úhyn těchto ohrožených druhů.

Oblast se dekontaminuje a vzorky z místa, kde byli mrtví ptáci nalezeni, analyzují odborníci v laboratoři. Nejvíce uhynulo supů afrických, které Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) řadí mezi kriticky ohrožené druhy stejně jako 17 uhynulých supů chocholatých a 28 supů kapucínů.

Ptáci se navíc otrávili v období, kdy se starají o potomstvo. Kerri Wolterová, zakladatelka nadace pro ochranu přírody VulPro, upozornila, že supi pohlavně dospívají pozdě a rozmnožují se málo, a tak bude mít ztráta pěti stověk těchto ptáků za jediný týden velký dopad.

Supi jsou jedni z nejdéle žijících ptáků, v přírodě dosahují věku až 30 let. Pohlavně zralí bývají v průměru ve věku pět až sedm let. Obecně mívají jednoho potomka za jeden či dva roky.

Postup, kdy afričtí pytláci mrtvá zvířata otráví, není nový. Téměř identický případ se odehrál na konci roku 2013 v Namibii. Kolem pěti stovek supů se zde otrávilo pesticidem, který pytláci vpravili do mršiny slona.

Supové kroužící kolem mrtvých jsou vidět z velké dálky a na aktivitu pytláků strhávají pozornost správců parků nebo policistů. Sup dokáže díky výbornému zraku mrtvé zvíře zaznamenat do 30 minut od jeho smrti. I těm nejzručnějším pytlákům přitom trvá 45 až 70 minut, než odříznou dva kly.

Když pomocí otrávené mršiny zabijí najednou stovky supů, mají jistotu, že až se příště v oblasti objeví, budou se potýkat s menším počtem těchto mrchožravých ptáků, napsal list The New York Times.

Botswana minulý týden vyvolala kontroverzi, když po pěti letech znovu povolila lov slonů. V zemi žije největší populace těchto chobotnatců na světě, která čítá 130.000 jedinců. Místní vláda rozhodnutí hájila tím, že narůstající populace slonů ničí úrodu a zvířata zabila už několik venkovanů.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.