Přihlásit

Dron vyhnal sokola z hnízda, připravil tím park o mláďata (Mladá fronta DNES)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

V poslední době se v Českém Švýcarsku množí případy přeletů, a to i motorových rogal. Ruší to klid dravců při hnízdění. Správa parku začne na hříšníky volat policii.

ČESKÉ ŠVÝCARSKO
Samici vzácného a přísně chráněného sokola stěhovavého vyrušil v hnízdě u Jetřichovic v Národním parku České Švýcarsko nízko letící dron. Hnízdící ptáci jsou na rušení citliví, samice hnízdo opustila, už se do něj nevrátila a ani nevrátí. V poslední době jde přitom už o několikátý incident, kdy kromě dronů nad oblastí přelétávají i rogalisté a park má kvůli tomu o populaci zdejších dravců strach.
"Nízké přelety jsou extrémně rušivé pro sokoly stěhovavé, čápy černé, výry velké i další ptačí druhy. Lety pilotovanými prostředky nad národním parkem považujeme za naprostou bezohlednost," zlobí se ředitel parku Pavel Benda.
"Šance, že by samice opět někde zahnízdila, je už jen teoretická," doplnil mluvčí parku Tomáš Salov.
Létání na padácích, závěsných kluzácích i vyhlídkové lety nad národním parkem celoročně zakazuje zákon o ochraně přírody a krajiny, pro přelety dronů musí mít majitel povolení. V posledních třech týdnech přesto pracovníci parku zaznamenali hned tři nízké přelety dronů a dva lety motorových paraglidů velmi blízko hnízdišť vzácných druhů ptáků. "A to ještě nevíme o těch, které nezaznamenáme. Dron je dnes už levná hračka, kterou si může pořídit kdekdo," posteskl si Salov.
Hnízdící dravce od jara chrání zákazy vstupu turistů do oblastí, kde tito ptáci vyvádějí mladé, a ti to respektují. Problémem ale jsou ti, kteří zatouží vyfotit či natočit park z paraglidu či pomocí dronu shora.
Ředitel parku věří, že nikdo z pilotů ani majitelů dronů si ve skutečnosti nepřeje, aby mláďata v hnízdech zbytečně hynula. Spíše jen nedohlédnou důsledky toho, co všechno mohou způsobit.
"I zdánlivě krátkodobé vyrušení nutí dospělé ptáky hnízdo opustit a zachránit tak alespoň sebe samé. Nebo naopak ptáci dron považují za vetřelce, mohou na něj zaútočit a poranit se. Opuštěná vejce přitom zastydnou, už vylíhlá a opuštěná mláďata uhynou nebo se stanou kořistí predátora," přibližuje ředitel parku, kde teď sokoli místo na šesti hnízdí už pouze na pěti místech.
V úterý byla schválena novela zákona o ochraně přírody a krajiny, díky které bude i pro drony platit celoroční zákaz letů nad národními parky. Za přelety nad parky hrozí na místě bloková pokuta 5 tisíc korun, ve správním řízení už jde o desetitisíce korun. Šance chytit piloty nebo majitele dronů je ale malá.
"Je však velká šance tyto případy zdokumentovat a údaje pak předávat úřadu pro civilní letectví. Nechceme vyvolat žádný hon na čarodějnice, ale pokud budou takové případy přibývat, požádáme o spolupráci i návštěvníky parku," upozorňuje mluvčí Salov.
A nejen je. Před dvěma týdny přistihli správci parku pilota, který vědomě létal nad parkem, a když přistál, odmítl se strážcem parku komunikovat. "Strážce není oprávněn po nikom požadovat občanský průkaz. Proto už teď ke každému případu budeme volat policii," dodal Salov.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.