Přihlásit

Inspekce životního prostředí zahájila šest řízení kvůli hrabošům (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Praha 27. srpna (ČTK) - Pracovníci České inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřili k dnešnímu dni 118 hlášení o plánované aplikaci jedu Stutox II, který se používá na trávení přemnožených hrabošů, ale může otrávit i jiné druhy zvířat. V této souvislosti zahájili šest řízení. Vydali také předběžná opatření zdržet se aplikace jedu, dokud nebude mít daný subjekt příslušnou výjimku, informovala dnes ČTK mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Plošné rozhazování jedu Stutox II po polích nedávno Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) povolil, ministerstvo zemědělství ale po vlně kritiky ochránců přírody i ministerstva životního prostředí platnost povolení pozastavilo. Kritici opatření namítají, že jedem se otráví kromě hrabošů i další zvířata, která otrávené hraboše sežerou. Zemědělci ale varují, že hraboši jim na řadě míst decimují úrodu, a aplikace jen do nor není účinná.

"Inspektoři z oddělení ochrany přírody v Brně, Olomouci, Ostravě a v Havlíčkově Brodě jsou téměř denně v terénu a prověřují konkrétní místa předpokládané aplikace jedu nebo úhynů necílových druhů," uvedla vedoucí oddělení ochrany přírody České inspekce životního prostředí Jana Cháberová.

Na Olomoucku byl podle ní nalezen mrtvý křeček, který zemřel pravděpodobně po požití jedu Stutox. "Čekáme na výsledky laboratorních rozborů. Pokud se potvrdí, budeme podávat trestní oznámení, protože křeček je chráněným živočichem," zdůraznila Cháberová. "Na druhou stranu máme od veřejnosti zprávy i o správné aplikaci do nor, tedy takové, kdy není přípravek rozsypán v okolí," dodala.

Aplikace jedu podle inspekce ohrožuje některé druhy ptáků a savců, a je tak v rozporu se zákonem na ochranu přírody a krajiny. Jed může otrávit i některé druhy zvěře, zejména zajíce či bažanty, a navíc po pozření hrabošů zahubených jedem i sovy, čápy nebo volavky. Stutox zůstává uhynulým hrabošům v žaludku, v ostatních tkáních se rozloží. "Draví ptáci, kteří ulovenou kořist trhají a žaludek a střeva většinou vyhazují a nežerou, se tedy otrávit nemusí. Naopak třeba čápům, kteří polykají hraboše celé, otrava hrozí, respektive byla v jednotlivých případech již prokázána. Plošnou aplikaci tohoto toxického jedu na zemědělskou půdu považujeme za extrémně rizikovou pro životní prostředí," uvedla Cháberová.

V místech s výskytem zvláště chráněných druhů, a to zejména křečka nebo sysla, ale také v chráněných územích, kde je aplikace biocidů zakázána zákonem, je i k aplikaci do nor potřebná výjimka, připomněla ČIŽP.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.