Přihlásit

Svaz: Hraboši přestali politiky zajímat, úrodu ničí dál (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Praha 15. září (ČTK) - Situace s přemnoženými hraboši v postižených oblastech dále graduje a hlodavci ničí úrodu. Zemědělci navíc mají obavy, že hraboši sežerou i nově zaseté ozimy. ČTK to sdělil mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha. Svaz už v létě avizoval, že možné škody způsobené hlodavci můžou přesáhnout i miliardu korun. Svaz proto dlouhodobě usiluje o možnost aplikovat plošně jed proti hladovcům, proti tomu se však v létě postavili biologové i ministerstvo životního prostředí.

Zemědělský svaz usiluje o možnost aplikovat plošně jed proti hladovcům Stutox II. To mu v létě umožnil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), po vlně kritiky kvůli možnému úhynu volně žijících živočichů ministerstvo zemědělství ale povolení pozastavilo. Následně se zjistila aplikace jedu na Moravě, kde myslivci našli skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy zbytky jedu prokázaly. Následně se našli také uhynulí čápi. Situaci šetří ÚKZÚZ zhruba měsíc, svaz chce před možným obnovením povolení počkat právě na jeho výsledky, podobně jako ministerstvo zemědělství. Při začátku šetření ale doufal předseda svazu Martin Pýcha, že šetření bude provedené rychle.

Situace s přemnoženými hraboši se ale podle Píchy od té doby nevyřešila. "Hraboš si pochutnal na plodinách dozrávajících v létě, přesunul se do kukuřic, brambor a řep a obsadil polnosti, na které zemědělci vysévají ozimé plodiny. V současné době zemědělci začali, případně se teprve chystají sít ozimé obiloviny," vysvětlil mluvčí.

Podle něj mají nyní obavy, že jejich práce přijde vniveč. "V některých oblastech je až 50procentní poškození čerstvě vzešlých porostů i přes kvalitní přípravu půdy před setím a likvidaci většiny škůdců doporučovanou mechanickou cestou, si hraboš opět našel cestu zpět a z okolních neudržovaných ploch se opět rozšířil," uzavřel Pícha s tím, že se zdá, že úředníci i politici "hodili zemědělce přes palubu".

Proti plošné aplikaci jedu se v létě postavili biologové, ale také ministerstvo životního prostředí. Podle České inspekce životního prostředí aplikace jedu ohrožuje některé druhy ptáků a savců, a je tak v rozporu se zákonem na ochranu přírody a krajiny. Jed může otrávit i některé druhy zvěře, zejména zajíce či bažanty, a navíc po pozření hrabošů zahubených jedem i sovy, čápy nebo volavky. Stutox zůstává uhynulým hrabošům v žaludku, v ostatních tkáních se rozloží.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.