Největší oboru Soutok zachraňuje voda z Nových Mlýnů (Mladá fronta DNES)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
SOUTOK
Oblast lužních lesů při dolních tocích řek Moravy a Dyje je jedním z nejcennějších území v republice. Tvoří je hustá síť vodních kanálů, potůčků, slepých ramen, tůní a jezírek, které jsou domovem mnoha vzácných živočichů, rostlin i hub. Voda je elementem, který tady ovlivňuje veškerý život.
Jenže právě voda je paradoxně to, čeho se po poslední zimě zdejší krajině nedostává. Vodohospodáři se proto rozhodli doplnit ji uměle. Z novomlýnských nádrží včera k Soutoku - jak se největší obora v České republice nazývá - poslali sedminásobek obvyklého množství vody. Něco podobného udělali naposledy před devatenácti lety.
"V celé oblasti Soutoku poklesla hladina spodních vod, takže se snižuje vitalita a odolnost cenných lužních lesů. Proto je nezbytné vodu doplnit," vysvětlil Miroslav Svoboda, ředitel Lesního závodu Židlochovice, který oboru spravuje.
Včera ráno začali vodohospodáři z přehrady vypouštět 95 kubíků vody za sekundu. V jiné dny přitom odpouští pouze třináct kubíků. Kolem poledne už se zaplavily vyschlé drobné toky, mokřady i tůně, kolem kterých žijí kromě jelení, daňčí a černé zvěře také vzácné druhy žab, obojživelníků i plazů. Třeba taková želva bahenní, která v polovině 20. století z našeho území úplně vymizela a nyní se sem vrací.
Na opatření, které s dnešním ránem zase končí, se přitom Povodí Moravy připravovalo více než týden. "Po tu dobu jsme zvyšovali hladinu v novomlýnských nádržích. Přítok do nich jsme navíc nadlepšovali i z ostatních vodních nádrží Dyjskosvratecké soustavy," vysvětlil David Fína, technickoprovozní ředitel Povodí Moravy. Nashromážděnou vodu pak mohli vodohospodáři jednorázově převést směrem k Soutoku. "Se zvýšeným průtokem vody budou dále manipulovat správci obory systémem stavidel," poznamenal mluvčí povodí Petr Chmelař s tím, že hladiny v novomlýnských nádržích můžou kvůli velkému množství vypuštěné vody klesnout až o 40 centimetrů.
Oblasti kolem soutoku Moravy a Dyje přitom taková vodní injekce může jen pomoci. Nahradí totiž dřívější záplavy, které byly pro lužní lesy ještě před úpravou vodních toků běžné. "Zaplní se kanály, ale předpokládáme, že půda během několika dní veškerou vodu pojme," dodal za Lesy České republiky Miroslav Svoboda. Podle jeho slov bylo třeba upustit vodu z nádrží do konce března, než zahnízdí na hladině vodní ptactvo.
Soutok je největší oborou v České republice. Rozprostírá se na 4 232 hektarech mezi řekami Morava a Dyje severně nad jejich soutokem. Je oblíbeným místem výletníků i cykloturistů a také vděčným objektem fotografů, kteří zvěčňují zdejší zvířecí obyvatele, ale i staleté solitérní duby.