Přihlásit

Používáme tlumiče, jelikož na tento zvuk nejsou divoká prasata zvyklá, říká policejní snajpr (lidovky.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Akci takového ražení policejní odstřelovači nepamatují. Muži, kteří mají běžně v popisu práce zastavování nebezpečných ozbrojených pachatelů, od poloviny října likvidují divočáky na Zlínsku. V oblasti nákazy africkým morem prasat dosud zastřelila šestnáctka policistů přes 80 kanců. "Není to k smíchu," říká vážně pod podmínkou anonymity lektor snajprů v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Nákaza, která není nebezpečná pro člověka, se v Česku objevila letos v červnu. Nasazení elitních policejních střelců v nejvíce ohroženém Zlínsku pak schválila vláda v září.

"Je těžké a náročné se k prasatům dostat, nemusí k tomu dojít několik nocí. Jde ale o vítanou příležitost ke zlepšení a zpestření našeho výcviku," pochvaluje si v rozhovoru pro Lidovky.cz instruktor tuzemských policejních snajprů. Na východě republiky by měli být do konce ledna.

Lidovky.cz: Jste trénováni převážně na zastavování nebezpečných ozbrojených pachatelů, museli jste se na střelbu na divoká prasata speciálně připravovat?
 Náš výcvik je směřován k přesnému zásahu poměrně malého místa na lidském těle v průměru pět až sedm centimetrů, pokud budeme hovořit o zákroku na nebezpečného pachatele, který například drží zbraň u hlavy rukojmího. Takový výstřel je velmi náročný a musí být proveden precizně, aby nedošlo k ohrožení zdraví a života rukojmí, a to ani ze strany zasaženého pachatele.

Z hlediska preciznosti zásahu není tedy nutná zvláštní příprava a policejní odstřelovači jsou pro odstřel divokých prasat vhodní. I zde je požadavek na zasažení vymezené zóny, po jejímž zásahu jednou ranou divoké prase padne k zemi, aby neodběhlo zraněné a nešířilo krví nebezpečnou nákazu. Z pohledu anatomie došlo k proškolení policejních odstřelovačů a vyznačení smrtelné zóny zásahu u tohoto zvířete.

Lidovky.cz: Co je na odstřelu divokých prasat nejtěžší?
 Nejtěžší je asi lokalizovat jejich výskyt a vhodné místo pro výstřel z hlediska bezpečnosti. Nesmíme zapomenout na velmi důležitý fakt, že k eliminaci dochází v zabydlené oblasti. Na takové situace jsou odstřelovači z hlediska výcviku taktiky připraveni a je na to kladen velký důraz. Není tedy vždy možné vystřelit, i když se skupina prasat nebo jedinec objeví na dostřel.

Divoké prase také velice citlivě a rychle reaguje na pach střelce, pohyb, případně zvuk. Střelba je ztížena také nočními podmínkami odlovu. Při splnění všech podmínek pro bezpečnou střelbu nebo po vyhledání tohoto cíle, není potom samotný výstřel problém.

Lidovky.cz: Vychytralost divočáků vás nepřekvapila?
 Jejich vychytralost je obrovská a stěžuje jejich odlov. O tom by jistě mnohem erudovaněji mohli povědět lovci-myslivci, kteří mají v tomto směru nenahraditelné znalosti a zkušenosti. Divoká prasata mají nejen skvěle vyvinutý čich a sluch, mají i instinkt pro nebezpečí, chrání se přírodou, jako by měli svoji taktiku pro přemísťování a kontrolu místa, kam chodí žrát. Přitom se neustále hlídají. Je opravdu těžké a náročné se k nim dostat, stejně jako dlouze vyčkávat i za předpokladu, že je příznivý vítr na to, že přijdou k místu, kde mají třeba "zakrmeno". Ale ani tak k tomu nemusí dojít třeba i několik nocí.

Lidovky.cz: Zmínil jste, že je střílíte pouze v noci, proč tomu tak je? Kvůli jejich zvýšeném výskytu?
 Je to jeden z hlavních důvodů. Další je i potřeba odebrání vzorků, odklizení a doprava odstřelených kusů do kafilérie, zakrmení míst jejich předpokládaného výskytu, vhodných k jejich případnému odstřelu z posedu.

Lidovky.cz: Jak probíhá běžná noční směna?
 Noční směna během tohoto opatření je stanovena od večerní šesté hodiny do ranní šesté hodiny. Většinou dvoučlenná hlídka vyjíždí do přiděleného sektoru odlovu mezi 15. a 16. hodinou, jelikož v tomto ročním období dochází k časnému setmění. Jde o to, aby ještě na místě zhodnotili situaci z hlediska případných stop migrující zvěře v této oblasti, vyhodnocení směru větru a přípravu materiálu. Operujeme v cizím a navíc obydleném prostředí a je tedy na místě vše ještě zhodnotit za denního světla. Navíc tato zvěř se někdy vyskytuje již po soumraku.

Lidovky.cz: Vyčkáváte pouze na posedech, nebo se dle potřeby také přemisťujete?
 Po volbě stanoviště se dvojice rozmístí s ohledem na vzájemnou bezpečnost a efektivitu odlovu a svá stanoviště nahlásí na dispečink. Často je v přiděleném sektoru víc pozic pro pevné stanoviště, tedy kryté či nekryté posedy. V případě výstřelu na divoké prase každý policista nahlásí svůj výstřel, čas a místo, které také v bezpečné vzdálenosti od střeleného kusu, označí reflexním sprejem, popřípadě zašle souřadnice GPS na dispečink. Je to z důvodu snazšího dohledání odlovené zvěře.

K této činnosti jsou policisté vybaveni ochrannými prostředky a desinfekcí. Někdy je nutné tuto zvěř také aktivně vyhledávat. Po ukončení směny a činnosti v přiděleném sektoru se policisté vracejí do místa ubytovaní, kde každé ráno probíhá následné vyhodnocení střelby s ohledem na počty a místa odlovu a další poznatky důležité ke zvýšení efektivity této činnosti.

Lidovky.cz: Jaké vybavení a střelivo při odstřelu divokých prasat používáte?
 Zvolili jsme střelivo firmy Sellier a Bellot. Jedná se o lovecké střelivo ráže 308 WIN. 11,7g. SP, tedy polo-plášťovou střelu sestávající z kovového pláště a olověného jádra. Jedná se o kulový lovecký náboj, charakteristický tím, že po zásahu zvěře se olověné jádro, které je v přední části střely obnažené, deformuje při zásahu cíle do hřibovitého tvaru, což zlepšuje její účinek. Dále jsou využívány pozorovací nebo puškové noktovizní a zapůjčené termovizní přístroje.

K odstřelu divočáků policie využívá lovecké střelivo firmy Sellier a Bellot ráže 308 WIN. 11,7g. SP.

Lidovky.cz: A také tlumiče. Není to poněkud proti lovecké etice? Tlumiče jsou využívány pro střelbu, pokud jsou součástí přidělené zbraně. Mají svůj význam, jelikož na tento zvuk nejsou divoká prasata tolik zvyklá a při výstřelu se často pomaleji orientují. Tlumiče tak reálně zvyšují šanci druhého výstřelu na další kus na stejném místě. Jsme si vědomi, že jejich využití je vzdálené etice lovu, ale zde jde především o co nejrychlejší odvrácení nebezpečí, které tato nákaza způsobuje.

Lidovky.cz: Máte možnost odstřel divočáků k něčemu přirovnat? Byli jste v minulosti s kolegy povoláni k odstřelu jiné zvěře?
 Nemám informaci o tom, že by došlo k nasazení přímo policejního odstřelovače ke střelbě na zvíře. V tomto měřítku je to první rozhodnutí o našem nasazení k řízené eliminaci nakažené černé zvěře. Není tu tedy možnost přirovnání. Policie vyhověla žádosti ministerstva zdravotnictví, které žádalo o pomoc. Nasazení odstřelovačů v rámci tohoto opatření je, myslím si, vítanou příležitostí ke zlepšení a zpestření našeho výcviku.

Lidovky.cz: Baví vás tato náplň práce více než běžný trénink?
 Je to odklon od naší činnosti, která je zaměřená přeci jenom mnohem vážnějším směrem. K té také směřuje veškeré úsilí zaměřené na přesnost a taktiku střelby, taktiku nasazení odstřelovačů, využití techniky a mnoho dalších aspektů, které souhrnem mají vést k úspěšnému zákroku. Považujeme toto nasazení za zkušenost a jsme rádi, že svým podílem můžeme přispět k vyřešení této krizové situace. Je ale nutné dodat, že těžiště naší práce a činnosti se odehrává na jiném "poli".

Lidovky.cz: Nedělají si z vás ostatní kolegové trochu legraci?
 Někdy ano, ale jen proto, že tito kolegové si neuvědomují vážnost situace. Z hlediska profese odstřelovače si nemusí každý kolega uvědomovat, že i pro nás je toto nasazení obrovskou zkušeností a prověření našich dovedností v "živém prostředí" proti "živému cíli". Střelci si vyzkouší například manipulaci s technikou za úplné tmy, v nepříznivých podmínkách. Také plnění úkolu při dlouhodobém vystavení chladu a únavě prověřuje fyzické i psychické možnosti každého střelce. Tady opravdu není nic k smíchu.

 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.