Europoslanci schválili zbraňovou směrnici. Omezí držení některých zbraní (zpravy.iDNES.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Držení zbraní v Česku se bude muset zpřísnit. Europarlament schválil novou zbraňovou směrnici, která reaguje na teroristické útoky v Paříži. Na pozměňovací návrhy dvacítky českých europoslanců, kteří proti směrnici protestovali, vůbec nedošlo.
Byla to jedna z mála chvil, kdy se téměř všichni čeští europoslanci bez ohledu na politické strany sjednotili. Přesvědčit dostatek z více než sedmi stovek svých kolegů však nezvládli. Plán na zpřísnění držení zbraní nakonec bez větších potíží Evropským parlamentem prošel.
Kvůli nové proceduře platné od letoška se vůbec nehlasovalo o několika desítkách pozměňovacích návrhů, které chtěli prosadit i čeští europoslanci. Čtyřicet jich měla připravených Dita Charanzová, která je zpravodajkou textu za frakci ALDE.
"Text směrnice v této podobě je promarněnou šancí v boji s terorismem a vinu na tom nese zejména Evropská komise jako autor návrhu. Očekávání na posílení bezpečnosti v Evropě byla velká, hlavně s ohledem na teroristické útoky. A zůstala nenaplněna. Komise dokázala jediné. Poštvat proti sobě celou řadu bezúhonných lidí, ať už jsou to sportovní a rekreační střelci, myslivci, ale také bývalí i současní příslušníci bezpečnostních složek, legální vlastníci zbraní," uvedla Charanzová.
Jednání, které schválení předcházelo, bylo plné ostrých výroků. I proto, že neexistuje žádná dopadová studie toho, co bude směrnice v členských státech znamenat. Jen v Česku vlastní nyní zbrojní průkaz asi 300 tisíc lidí. Úřady loni registrovaly více než 800 tisíc zbraní všech kategorií
"Terorista si těžko půjde koupit zbraň do obchodu," argumentoval Jiří Maštálka. "Víte, že předělat správně znehodnocenou zbraň je úplně stejně náročné jako vyrobit novou zbraň?" ptal se Tomáš Zdechovský. Jiří Pospíšil prohlásil, že pro "nepovedený kompromis" ruku nezdvihne, podobně jako lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová.
"Teroristé se směrnici vysmějí, protože budou mít černý trh. Stane se nástrojem byrokratické buzerace slušných lidí," řekl Jan Zahradil.
Zaznívaly také dotazy, zda se EU chystá zakázat i kamiony či mačety, protože i těmi teroristé útočí.
Směrnice je přitom prvním zásadním opatřením, které EU byla schopná schválit od teroristických útoků v Paříži na podzim 2015. Má proto silný politický význam a podporu dvou nejsilnějších frakcí lidovců a socialistů.
"Musíme posílit naši společnou bezpečnost. Potřebujeme jasnější pravidla. Toto je směrnice, která pomůže zatlačit teroristy a zločince do kouta," hájil úpravu eurokomisař pro bezpečnost Julian King z Británie.
"Legitimní vlastníci zbraní se nemusí bát. Ti, kdo legálně drží zbraně dnes, si je podrží i nadále," ujišťovala předkladatelka návrhu Vicky Fordová.
Mimo zákon větší zásobníky i část poloautomatických zbraní
I v Česku tak bude nově zakázané držet krátké poloautomatické střelné zbraně se zásobníkem na více než dvacet nábojů a dlouhé poloautomatické se zásobníkem na více než deset nábojů. Nelegální se stanou také dlouhé střelné zbraně, které mají skládací či teleskopickou pažbu, a lze je proto snadno ukrýt. Zakázané budou také poloautomatické zbraně předělané z automatických.
Registrace se bude týkat i zbraní upravených jen pro slepé náboje, například pro divadlo či film, které se dosud mohly v některých zemích kupovat volně.
Repliky historických zbraní, které dosud mohli lidé bez nutnosti zbrojního průkazu a bez registrace mít lidé třeba zavěšené na zdi, budou muset být uloženy v trezoru, zaregistrovány na policii a majitelé si k nim budou muset také pořizovat zbrojní průkaz.
Čeští politici vymýšlejí, jak restrikce obejít
Česko, stejně jako ostatní státy EU, teď bude mít 15 měsíců na zapracování pravidel do svých vlastních zákonů. Členové české vlády, kteří podle části českých europoslanců diplomatické vyjednání ohledně směrnice značně podcenili, se ale nyní začali předhánět v nápadech, jak novou regulaci obejít. A ze záležitosti se stalo předvolební téma.
Ministr vnitra Milan Chovanec inicioval poslanecký návrh včlenit právo držet zbraň rovnou do ústavy a přiřknou právo na obranu země všem majitelům legálně držených zbraní. Chovanec chce rovněž napadnout směrnici u Soudního dvora EU.
A ministr obrany Martin Stropnický podle zjištění MF DNES nyní přišel s nápadem na zákon pracovně nazvaný "o branných spolcích". Zemi by tak kromě armády mohli bránit i členové nejrůznějších spolků - ať už jde o myslivce, počítačové nadšence nebo kynology.
"Do konce tohoto volebního období bychom mohli mít věcný záměr, který bychom poté mohli přijmout. Je to nutná reakce na pomatenou směrnici z Bruselu," řekl MF DNES ministr.
Držitelé zbraní budou ve středu protestovat
Myslivci, ale i spolky držitelů zbraní nebo sportovní střelci ve středu chystají proti směrnici protest v Praze na Václavském náměstí.
"Očekáváme tisíce účastníků v reflexních vestách, s transparenty či lesnicemi. Pokojný pochod se z Václavského náměstí vydá k sídlu zastoupení Evropské komise v Jungmannově ulici," konstatoval jeden z pořadatelů Bohumil Straka (TOP 09) z Českomoravské myslivecké jednoty.
Už předtím odpůrci regulace zbraní sepsali protestní petici, která má nyní zhruba 50 tisíc podpisů.