Přihlásit

Jak na bobra ničitele? Můžeme se jen dívat, tvrdí poškození (vyskovsky.denik.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Vyškovsko, Blanensko
Když na polích kolem Habrovan a Komořan uvidí lidé daňky, budou z nemojanské ekofarmy Hranáč. Dvacet tamních zvířat získalo svobodu poté, co na stromy v okolí jejich ohrad neustále útočili bobři. Překousané stromy padaly na ploty, které daňci následně přeskakovali. A utíkali. Po pěti letech marného snažení majitel farmy Zdeněk Pehal dobojoval. Daňky nechal utéct nadobro.

"Kmen o průměru čtyřiceti centimetrů podle Pehalových slov zvířata shodí za noc. Slabší kmeny kácí jako sirky. Boj s bobrem evropským, chráněným živočichem, je ale státem značně omezený. "Dávali jsme na nakousané stromy pletivo, ale hráze rozbíjet nemůžeme, to by nás mohli klidně zavřít," vysvětluje Pehal, jenž má hned za zahradou potok, ve kterém v noci bobři řádí. Minulý týden mu jedna z pěti rodin zlikvidovala poslední smrk, který loni na břehu říčky zasadil.

O BOBROVI
Je zvláště chráněným živočišným druhem. Jedná se o teritoriální zvíře, samice má jedno až čtyři mláďata, která si již rok po narození hledají vlastní místo k životu.
Výjimky k likvidaci bobřích staveb, hrází nebo k jeho přesídlování vydává krajský úřad. Ovšem jen v minimu případů. "V úvahu připadá odstraňování bobřích staveb, a to nor, hradů a hrází v případech, kdy je v důsledku jejich existence ohrožený život či zdraví nebo hrozí závažná škoda," popsala mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková. Jak dodala, na Vyškovsku ani Blanensku se k podobným opatřením zatím nepřistoupilo. Podle zoologa z Agentury ochrany přírody a krajin České republiky Antonína Krásy je totiž bobří populace v obou regionech stabilizovaná.
V Letovicích na Blanensku to ale vidí jinak. "Jsou přemnožení, žije tu zhruba pětadvacet bobrů. Stromy natolik poškozují, že někdy samy spadnou. Nebo jim stačí sebemenší vítr a skácí se," přiblížil pracovník letovického odboru životního prostředí Luděk Elbl.
Shoduje se s ním i vyškovský tajemník komise pro životní prostředí František Vrbacký. "Jsou tady a bude s nimi čím dál větší problém. Počty bobrů se pořád zvyšují, ale my s nimi nemůžeme nic dělat," uvedl.
Podle odborníků i laiků nemá bobr nepřítele. "Není ničím rušený, je to k zaplakání. Bobr za sebou nechává jenom spoušť, už nemá přirozeného nepřítele," uvažuje Pehal. To potvrzuje i Krása. "Na většině našeho území je nyní bobr bez přirozených nepřátel," sdělil zoolog.
S bobry tak poškozeným nepomůže ani zásah přírody. A sami nic nezmůžou. "Díváme se na to jenom z dálky," přiznal místostarosta Letovic Jiří Palbuchta.


Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.