Pytláci zneužívají GPS signál. Díky němu snadněji loví zvěř (tyden.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Vědci objevili nečekaný problém. Během výzkumu totiž zjistili, že značkování zvířat zneužívají pytláci k lovu, a to tak, že dekódují GPS signál, díky němuž pak své oběti nacházejí a zabíjejí. Informaci uvedl britský zpravodajský web BBC.
Biologové varují. Chtějí, aby se systém značkování zvířat, které slouží k jejich pozorování a výzkumu, změnil. Vědci odhalili, že signály, které dané značky vysílají, využívají pytláci k lovu. Signály zneužívají i milovníci zvířat, kteří se chtějí za každou cenu blíž dostat k živočichovi, aby ho mohli pozorovat. V obou případech chtějí vědci možnost zneužití zamezit.
Skupina expertů začala postupně shromažďovat důkazy a nyní hledají možné alternativy, jak výzkum pozměnit, aby zvířata neohrožoval na životech. "Výzkumníci, kteří využívají GPS značení, mají stále větší obavy z nepromyšlených následků," uvedl biolog Steven Cooke, profesor na univerzitě Carleton v Kanadě.
Značkování pomocí vysílače umožnilo získávat potřebné informace k výzkumu prostřednictvím satelitu či rádia. Díky tomu vědci mají možnost sledovat chování jednotlivých zvířat a sledovat jejich pohyb. Hlídají zejména ohrožené druhy. Neúmyslně však otevřeli pomyslnou bránu pytlákům, kteří tyto údaje zneužili a díky možnosti dekódování signálů GPS si vyhledávají polohu zvířete, jež chtějí ulovit.
Objevili mrtvá těla zvířat
Při jednom z výzkumných programů v Austrálii, při němž vědci studovali chování žraloků, se stalo, že později byla nalezena mrtvá těla paryb. Také se objevily případy z Indie, kde tamní pytláci vystopovali bengálské tygry s úmyslem je zabít.
Podle profesora Cooka už některé národní parky podnikají kroky, aby takové značkování omezily. K problematice se vyjádřil také profesor Brendan Godley, ředitel ekologického centra na univerzitě Exeter. "Musíme dělat výzkumy, jen budeme muset vymyslet bezpečnější způsob," uvedl.