Nechceme se nechat odzbrojit, řekl Chovancovi autor petice k držení zbraní (zpravy.iDNES.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Dalších deset tisíc podpisů za zachování práva držet zbraně převzal v pondělí před vládou ministr vnitra Milan Chovanec od iniciátora petice Pavla Černého. Právě v den, kdy vláda projednávala návrh novely ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, která má zakotvit právo nabývat, držet a nosit zbraně.
Nedokázala se nakonec shodnout na žádném stanovisku. Když se nenašel dost hlasů pro kladné, záporné ani neutrální stanovisko. Spolu s Chovancem pro podporu poslaneckého návrhu hlasovali ministři za ČSSD, ale to nestačilo.
"My bychom rádi vzkázali do Bruselu, že čeští občané se jako ti na západ od nás nechtějí nechat odzbrojit nesmyslnými direktivami, prodělali jsme okupace a jsme na nějaké rozkazy a direktivy ze zahraničí velmi citliví," řekl Černý ministrovi vnitra.
"Myslivci nebudou moci regulovat zvěř, směrnice, pokud projde, omezí některé typy zbraní," vytkl evropské směrnici Bohumil Straka z Českomoravské myslivecké jednoty, který přišel před vládu společně s Černým.
"Ústavní právo na zbraň není nic jiného než ochrana našeho dobrého zákona o zbraních a střelivu. Nikdo neříká, aby se lidi ozbrojovali nebo aby se rozdávaly zbraně," řekl Straka. Myslivci by například nemohli používat samonabíjecí zbraně.
Petice běží již přes tři roky a má již přes padesát tisíc podpisů, z nichž čtyřicet tisíc již její autoři odevzdali ve Sněmovně. "Zbraň je jenom taková, jaký je člověk, který ji v rukou drží," řekl Černý.
Chovanec: Jsme připraveni podat žalobu na evropskou směrnici
"Pokud by se směrnice odhlasovala v nejhorší variantě, jsme připraveni podat žalobu na tu směrnici," řekl ministr vnitra. "Na začátku to byl možná dobrý úmysl, ale to provedení je za školní známku pět mínus," komentoval směrnici.
Řekl, že ať vláda k ústavnímu zákonu vydá jakékoli stanovisko, rozhodne hlasování ve Sněmovně. Nakonec se vláda neshodla na žádném.
"Pevně doufám, že to projde a že v Poslanecké sněmovně získáme dost hlasů na to, aby to získalo podporu," uvedl ministr vnitra. Sám má malý kolt, puška winchestrovka, se kterou pózoval ve videu podporující přijetí novely ústavního zákona, je podle něj atrapa, dar od policejního prezidenta k narozeninám.
Petici rozumí místopředseda ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec. "Evropskou normu opravdu považuji za špatnou a zbytečnou, za něco, co není podle mého názoru nezbytné," uvedl.
Vládu ještě před tím, než se na ničem neshodla, k podpoře návrhu vyzvala i poslankyně za ODS Jana Černochová, jejíž podpis je stejně jako Chovancův pod novelou ústavního zákona.
"Jako ODS jsme přesvědčeni, že musíme učinit nějaký preventivní krok proti přijetí směrnice EU, která by odzbrojila naše občany. Domnívám se, že přes všechny pochybnosti tato novela může vést ke kýženému výsledku tak, aby naši legálně ozbrojení občané byli chráněni před evropskou pacifistickou zlovůlí. Nepovažuji za chybu jasným způsobem deklarovat, že naše země respektuje právo na držbu zbraní těm, kteří jednají dle zákona a splní příslušné podmínky," uvedla Černochová. Ministr Pelikán i opoziční TOP 09 jsou proti
Návrh skupiny poslanců odmítl v pondělí ministr spravedlnosti Robert Pelikán z ANO. "Ústavní změnu považuji za velmi nebezpečnou, nedomyšlenou, byl bych velice nerad, kdyby byla," řekl Pelikán.
Opoziční TOP 09 má podobně kritický názor jako Pelikán. "Návrh je čirý předvolební populismus. Právo na držení a použití zbraně není třeba zakotvovat do ústavního zákona. Současný zákon o zbraních a střelivu je zcela vyhovující. Stejně tak instituty nutné obrany a krajní nouze, které lze použít také při ochraně zdraví a životů jiných osob, tedy i při teroristickém útoku. Tento návrh lze navíc zneužít pro formování různých ozbrojených domobran, které mohou mít zcela jiné cíle, než ochranu bezpečnosti, územní celistvosti a demokratických základů České republiky," uvedl poslanec Martin Plíšek z TOP 09.