Toman: Na boj se suchem ministerstvo loni dalo 14 miliard Kč (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Praha 4. května (ČTK) - Ministerstvo zemědělství na boj se suchem loni vydalo 13,7 miliardy korun. Dnes to jako sumu sečtenou ze všech dílčích programů uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Úřad podpořil například obnovu 387 rybníků za 1,25 miliardy korun, vznikl tak zásobní prostor na 2,5 milionu metrů krychlových vody.
Od začátku loňského roku do letošního března šlo o 135 hektarů vodohospodářských opatření, 46 malých vodních nádrží, 58 hektarů protierozních opatření, 137 hektarů ekologických opatření a 412 polních cest, uvádí úřad. Jenom na pozemkové úpravy stát podle Tomana za poslední dva roky vynaložil 3,9 miliardy korun. Na letošní rok má připraveno 1,3 miliardy Kč.
Další peníze stát dává na podporu závlah, zatím šlo o 200 milionů korun. Do roku 2022 má na program závlah jít 1,1 miliardy Kč. Zatím podpořené projekty umožnily zavlažování na 17.000 hektarech. V tomto týdnu chce Toman vypracovat analýzu používání meliorizačních systémů na zadržování vody v půdě.
Stát také připravuje stavbu šesti přehrad, zhruba půl miliardy korun je vyčleněno na propojování vodárenských soustav, kde sedm pilotních projektů má pomoci se zásobováním vodou pro milion lidí.
"Uvědomujeme si důležitost vody, proto jsme před rokem spustili největší vodohospodářský program v historii státního podniku s názvem Vracíme vodu lesu. V jeho rámci investujeme více než miliardu korun do stavby malých vodních nádrží, mokřadů nebo revitalizace vodních toků," dodal generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. Dosud státní podnik zahájil stavbu 350 vodohospodářských staveb.
Podle ekologů z Hnutí Duha krajina potřebuje, aby "zapršelo" mnohem více než z vládou navrhovaných programů. "Krajina se suchem prohrává, protože je více než polovina rozlohy zemědělské půdy ohrožená utužením a erozí. Půda je natolik vyprahlá, že i zemědělci, kteří se o vodu nadstandardně starají, již sami nemohou sucho porazit," uvedl Jan Skalík z hnutí s tím, že na krajinu dopadly emise skleníkových plynů i desítky let "megalomanského hospodářství". Skalík vede v Hnutí Duha program Krajina.
"Nemá-li české zemědělství uschnout, je potřeba zadržovat vodu přímo v půdě na polích, protože voda v přehradách a dílčí řešení nepomohou. Potřebujeme plány pro rozčlenění krajiny krajinnými prvky a zvýšení obsahu organické hmoty v půdě a také, aby dotace ze Společné zemědělské politiky podpořily právě tyto změny," dodal ekolog.