V ČR je 10 ohnisek ptačí chřipky, nově v Moravskoslezském kraji (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Praha/Ostrava 8. března (ČTK) - Veterináři potvrdili o víkendu deváté a desáté ohnisko ptačí chřipky v Česku. V obou případech šlo o malochovy, nově byl jeden v Moravskoslezském kraji. Druhé nové ohnisko bylo ve středních Čechách, kde už byla chřipka dříve zjištěna, sdělil dnes ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Ohniska v chovech jsou tak v šesti krajích.
První nové ohnisko bylo v obci Velké Hoštice na Opavsku. Chovatel nahlásil úhyn zhruba poloviny z více než stovky kusů drůbeže, mezi kterou byli kohouti, slepice, kuřata a pekingské kachny. Zbytek zvířat veterináři utratili.
Ředitel Státní veterinární správy pro Moravskoslezský kraj Severin Kaděrka řekl, že utracení ptáci byli zlikvidováni ve spalovně nebezpečného odpadu, stejně jako produkce vajec z velkohoštického chovu. "Situace byla řešena prakticky během 24 hodin. Měli jsme zájem na tom, aby to bylo zlikvidováno co nejrychleji," řekl Kaděrka.
V ochranném pásmu nejsou žádné velkochovy, pouze drobnochovy, na které se vyhlášení ochranných pásem nevztahuje. "Neměli jsme tam ani pozitivní záchyt u volně žijících ptáků. Zjišťovali jsme původ nákazy, ale chovatel měl zvířata ve voliérách, které byly zastřešené, zasíťované, takže nevíme, jakým způsobem se to tam dostalo," dodal Kaděrka.
Druhé ohnisko zjistili v chovu slepic a hus v Březnu u Mladé Boleslavi. Chovatel nahlásil postupné hynutí chované drůbeže. Dodneška uhynulo 21 z 22 kusů drůbeže. Poslední husa byla ráno utracena. "I okolo nových ohnisek bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření," dodal Majer.
Ohniska v chovech se v ČR nachází v šesti krajích, kromě Středočeského a Moravskoslezského také v Jihočeském, Pardubickém, Plzeňském a na Vysočině. U volně žijících ptáků se choroba potvrdila také v Libereckém, Olomouckém, Zlínském a Ústeckém kraji a v Praze.
Agrární komora ČR v minulém týdnu upozornila na to, že chovatelé v českých komerčních chovech dodržují vysoké standardy biologické bezpečnosti. Počet ohnisek chřipky v českých malochovech podle její mluvčí Barbory Pánkové narůstá, což na komerční chovy ekonomicky významně dopadá.
V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137.000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V Česku se muselo tehdy utratit 98.000 ptáků, většinou ve velkochovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Choroba je nebezpečná pro ptáky, dosud se předpokládalo, že se na lidi nepřenáší. V únoru ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka. Podle úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor jde o první zjištěnou nákazu tohoto druhu na světě. Podle tajemnice Agrární komory ČR Gabriely Dlouhé se spotřebitelé nemusí obávat, přenos choroby nikdy nebyl prokázán z člověka na člověka ani ze zpracované drůbeže na lidi.