O moru a chřipce bude dnes jednat ústřední nákazová komise (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Praha 4. října (ČTK) - Veterináři spolu se zástupci ministerstev, hasiči či Agrární komory ČR budou dnes na ministerstvu zemědělství řešit hlavní rizikové veterinární choroby, které v ČR hrozí, tedy africký mor prasat (AMP) a ptačí chřipku. Budou jednat ve formátu tzv. Ústřední nákazové komise. Chřipku již minulý týden veterináři v ČR znovu po zhruba čtyřech měsících potvrdili, šlo o subtyp H5N1, který může být přenosný na člověka.
"Nejvážnějším rizikem pro tuzemské chovy je v současnosti africký mor prasat šířící se v Německu a Polsku v blízkosti českých hranic. Nejbližší výskyt AMP u prasat divokých je v Německu cca 25 km od české hranice. V průběhu září došlo k prolomení pomyslné hranice dané dálnicí A4 a byly prokázány případy u divočáků směrem na jih k české hranici," sdělil ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer.
Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal pak ČTK připomněl, že v okolí ohniska ptačí chřipky na Příbramsku není žádný komerční chov, riziko přenosu je tak při dodržování biologické bezpečnosti minimální. "V opačném případě může dojít k šíření nákazy a zvýšení výměry zmíněného ochranného pásma a pásma dozoru, kde se již mohou nacházet komerční chovy nosnic i masné drůbeže. Následkem toho může dojít ke zhoršení podmínek pro uplatnění dotčených chovatelů na trzích, českém i těch zahraničních. Jedná se zejména o export násadových vajec do Ruska," doplnil.
Chovatelům se kvůli zpřísněným zásadám bezpečí zvyšují výrobní náklady, které ale v poslední době rostou i kvůli ceně krmných směsí nebo obalových materiálů. "Do výkupních cen pro odběratele tyto skutečnosti ale chovatelé nemohou promítnout, protože při určování ceny tahají takzvaně za kratší konec provazu," uzavřel.