Řidič chtěl zabránit střetu se zvěří. Měl strhnout řízení a skončil v příkopu na boku (orlicky.net)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Téměř každý den policisté vyjíždějí a řeší střety se zvěří na místních komunikacích. Promáčknutá kapota nebo pavouk na skle jsou přitom ještě těmi méně závažnými následky. Srážka se zvěří hrozí řidičům během celého roku a v poslední době těchto nehod opět přibylo.
Jedna z mnoha nehod se odehrála v pátek krátce po půl osmé večer. Osobní auto skončilo převrácené na boku v příkopu. "Jednalo se o dopravní nehodu osobního automobilu, jehož řidič ve snaze zabránit srážce s volně žijící zvěří vyjel mimo komunikaci a skončil s vozidlem na boku u obce Ledce. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Jednotky zabezpečily vozidlo proti požáru a zajistily uniklé provozní kapaliny," informovali o události dobrovolní hasiči z Třebechovic pod Orebem.
Řidiči se potkávají na silnici s mnoha zvířaty, která kříží cestu. Srny, divoká prasata či lišky přednost dávat neumějí. Na silnici můžete potkat i jiná zvířata. "Kuriózní nehoda se stala už v pátek 22.října 2021 na 49 kilometru dálnice D11, kde dráhu krátce před čtvrtou hodinou ranní zkřížil řidiči návěsové soupravy jedoucímu ve směru na Hradec Králové daněk. Na to už řidič však nedokázal včas zareagovat a došlo ke střetu. Hmotnou škodu policisté odhadli na 50 tisíc korun. Provedená dechová zkouška měla negativní výsledek," popsala střet nákladního auta s nezvyklou zvěří Lucie Konečná z tiskového odboru krajské policie v Hradci Králové. A o střetu osobního auta s australským klokanem jsme už také psali.
Víte, jak správně reagovat?
Do situace spojené se zvěří na silnici se může dostat každý z nás, jak ale správně reagovat? Policisté radí hlavně nestrhávat řízení, náraz do zvířete sice bude silný, nicméně ne tolik, jako do stromu nebo do protijedoucího automobilu. "Začněte brzdit, pokud dojde k nárazu, pokuste se zvíře trefit středem vozu, aby deformační zóny lépe tlumily váš náraz. Nejlepší je zkusit takovéto srážce předejít. Není to vždy úplně lehké, nicméně pokud budete sledovat krajnice a nebudete se ničím rozptylovat, určitě tuto šanci zvýšíte. Zároveň je doporučováno, tam kde se jejich výskyt předpokládá, snižte rychlost," uvedla Konečná.
Včera došlo ke změně času na zimní. A díky tomu se stmívá mnohem dřív. Většina střetů se zvěří se přitom odehrává v ranních nebo večerních hodinách. Pokud tedy už nějakou zvěř uvidíte, vypněte dálková světla. Oslepené zvíře je dezorientované a obvykle jen zůstane stát tam, kde je. Naopak úprkem z místa reaguje na hluk, tedy je vhodné začít troubit. A mějte na paměti, že zvěř chodí ve skupinách.