Hubáčková se zastala NP Šumava ohledně lovu laní, připustila úpravu vyhlášky (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Praha 3. února (ČTK) - Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se zastala Správy Národního parku Šumava ohledně lovu laní. ČTK napsala, že nebylo prokázáno, že by se správa dopouštěla chybného postupu. Připustila však možnost úpravy vyhlášky v případě shody ochránců zvířat a myslivců. Některé ochranářské spolky v pondělí ministryni vyzvaly k zásahu kvůli lovu mladých laní v národním parku. Upozornily na to, že řada laní je nyní březích a vyvíjí se v nich plod. Šumavský národní park pochybení odmítá.
"Tuto věc vnímám velmi citlivě. Pokud vím, v případě tohoto nařčení nikdy nebylo prokázáno, že by se správa něčeho takového dopouštěla, naopak se bránila i podáním trestního oznámení," uvedla Hubáčková. "Pokud by to ale byl problém legislativního charakteru a je shoda ochránců zvířat a myslivců na úpravě vyhlášky, jsem ochotna tuto věc otevřít a bavit se o ní společně s kolegy z ministerstva zemědělství," dodala.
Organizace ve výzvě uvedly, že největší problém je v lovu mladých laní oplodněných loni na podzim, v nichž se v současnosti vyvíjí plod. Tvrdí, že mladé březí laně jsou v NP Šumava loveny nejen v únoru, ale i v březnu, dubnu a v květnu. Lov mladých březích laní označili za naprosto neetický. Výzvu podepsali například zástupci spolků Stop sečení srnčat, SOS Animals, Hlas zvířat, ale i někteří přírodovědci nebo bývalí zaměstnanci parku.
Mluvčí NP Šumava Jan Dvořák v pondělí v reakci na výzvu pochybení popřel s odůvodněním, že se správa parku a její zaměstnanci při lovu jelení zvěře řídí platnými zákony a vyhláškami. Cílem parku je podle něj obnova ekosystémů, ke kterým patří i udržování vyváženého stavu mezi zvěří a lesem. Podle správy parku by časem role člověka v tomto procesu měla zcela ustoupit přirozenému vývoji v přírodě.
Na okolnosti lovu laní už loni poukázal bývalý ředitel NP Šumava Jiří Mánek. Zaměstnanci parku podle něj porušovali zákonná pravidla lovu zvěře. Podle mluvčího Dvořáka se tehdy Správa NP Šumava proti tomuto tvrzení ohradila a podala na Mánka trestní oznámení. Věc byla následně vyhodnocena jako přestupek a postoupena městskému úřadu ve Vimperku.