Hygienici na jihu Čech zatím zaznamenali 17 případů encefalitidy (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Jihočeští hygienici letos do nynějška zaznamenali zatím 17 případů klíšťové encefalitidy. Je to o deset víc než ve stejném období loni. Český hydrometeorologický ústav navíc předpovídá mimořádnou aktivitu klíšťat. ČTK to řekla ředitelka jihočeské hygienické stanice Květoslava Kotrbová.
"Zatím jsme evidovali pět případů na Jindřichohradecku, čtyři na Českokrumlovsku, po třech na Českobudějovicku a Prachaticku a okresy Tábor a Strakonice mají po jednom případu. Na Písecku zatím výskyt potvrzených případů nemáme, Písecko je v souvislosti s klíšťaty přenášenými nemocemi tradičně nejklidnějším okresem. Aktuální výskyt klíšťové encefalitidy je více než dvojnásobný oproti stejnému období loňského roku," uvedla Kotrbová.
Výrazný meziroční nárůst je i u dalšího klíšťového onemocnění, lymeské boreliózy. Letos je na jihu Čech zatím 110 potvrzených případů. loni ve stejném období to bylo 56.
Borelióza je podle lékařů méně závažnou klíšťovou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Očkování proti borelióze není. Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá. Léčí se jen příznaky. V první fázi se objevuje zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.
Zdroj: ČTK, České Budějovice, 20. 6. 2022