Preparátor potrestaný kvůli tygrům neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Preparátor Miloš Hrozínek neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu v kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl. Za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty si vyslechl tříletý nepodmíněný trest. Nejvyšší soud rozhodl před časem bez veřejného jednání. Nyní zpřístupnil ve své databázi odůvodnění.
"Jednání obviněného spočívající v tom, že v rozporu s jiným právním předpisem usmrtil, zpracovával, přechovával a nabízel k prodeji exemplář druhu přímo ohroženého vyhubením nebo vyhynutím a tento čin spáchal jako člen organizované skupiny, je trestným činem," stojí v rozhodnutí.
V kauze figuroval také Ludvík Berousek, provozovatel zooparků a chovatel tygrů. Dostal jen podmíněný trest a podle informací ČTK dovolání nepodával, stejně jako Vietnamec Xuan Vu Le, taktéž podmínečně potrestaný, jenž přijal už rozhodnutí prvostupňového soudu v České Lípě.
Justice se zabývala úhynem tří tygrů z Berouskova chovu v roce 2018. Berousek mrtvé tygry předával preparátorovi Hrozínkovi, od něhož části tygřích těl odebíral Xuan Vu Le a vyráběl z nich podle obžaloby produkty žádané ve vietnamské komunitě.
Obžaloba vycházela z odposlechů i výsledků sledování obžalovaných, jako důkazy posloužily také nalezené části tygřích těl. Podle pravomocného verdiktu nebyla trestným činem preparace tygřích kůží, ale komerční nakládání s dalšími částmi uhynulých zvířat.
Berousek původně u českolipského soudu dostal dva roky vězení se čtyřletým podmínečným odkladem plus peněžitý trest. Odvolací krajský soud v Liberci trest zmírnil na 18 měsíců s tříletou zkušební dobou a zrušil peněžitý trest. Dospěl totiž k závěru, že Berousek nebyl členem organizované skupiny napojené na černý trh.
Zdroj: ČTK, Brno, 5. 9. 2022