Gentlemani v Dědicích řeší i etiketu (Vyškovský deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Vyškov
Zaměřují se na přednášky, besedy a workshopy na různá témata, která muže baví. Ať už jde o myslivost, vinařství, politiku nebo pravidla kulečníku.
Důležitou roli ale hraje i etiketa. Gentleman club, který sdružuje muže všech věkových skupin, tak dostává svému jménu.
Je určený zejména pro muže nad pětapadesát let.
"Stává se, že se začínají v předdůchodovém věku izolovat doma a přestanou se zajímat o koníčky. A jakmile se z nich důchodci stanou, nevědí, co s volným časem. Chceme je z izolovanosti vytáhnout," vysvětlila místopředsedkyně vyškovského spolku Diogenes, který klub zaštiťuje, Jana Celá.
Funguje v dědickém Katolickém domě a momentálně ho tvoří okolo pětadvaceti mužů. "Projekt zaujal i mladší, takže se věkové rozmezí pohybuje od sedmadvaceti do osmasedmdesáti let. To je skvělé, navzájem si můžou předávat zkušenosti v oblastech, o které se zajímají," zmínila Celá.
Muži se scházejí dvakrát do měsíce. "Na jednom setkání debatují o různých tématech, druhé je zaměřené na přednášku. První, říjnová se týkala myslivosti.
Dozvěděli se, co udělat, aby získali lovecký lístek. Dorazila i hajná, která je seznámila s lesnictvím v Čechách a zahraničí. A nakonec i přednášející, který radil, jak udělat z divočáka dobrý guláš," vyjmenovala Celá.
Cílí se ale i na oblast etikety. "I proto se projekt jmenuje Gentleman club.
Muži mají určený dress code. Musí přijít v košili a kalhotách," dodala Celá, podle níž je klub otevřenou společností a každý, koho téma zaujme, může dorazit.
Vznikl nejen díky spolku Diogenes, ale i grantu od jednoho z mobilních operátorů. "Je jedním ze dvou úspěšných ze sedmi přihlášených na jihu Moravy.
Podpořili jsme ho 97 tisíci korunami," řekla za operátora Martina Kemrová.