Krásní dravci pod ochranou UNESCO (Právo)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Na různých místech obdivujeme sokolníky a jejich dravce, kteří užaslému publiku předvádějí bravurní ukázky letu a lovu.
Podobný obrázek se naskytne i dnes odpoledne na brněnském náměstí Svobody, kde se mezi 15. a 17. hodinou dravci předvedou při svém nejvýznamnějším dni. Právě čtvrtek 16. 11. je totiž od roku 2010 Světovým dnem sokolnictví.
Vzhledem k 1500 let staré oblibě tohoto sportu i k množství nadšenců, kteří jej provozují, to není svátek ledajaký. Sokolnictví se může pochlubit největším zápisem nemateriálního chráněného dědictví v historii UNESCO.
"Ještě nikdy se totiž nestalo, aby jednu kulturní památku nominovalo tolik zemí. Vždyť 98 procent nominací podávají jednotlivé země, na jejichž území se daná kulturní památka nachází, a jen výjimečně památku nominují dvě či více zemí. V případě sokolnictví to nakonec bylo 18 zemí, které o zápis požádaly," vysvětlil Právu Bohumil Straka, předseda správní rady Mezinárodní asociace pro sokolnictví.
Stát se sokolníkem, kterých je v ČR zhruba pětistovka, není na rozdíl od některých jiných zemí, jako například Anglie, vůbec jednoduché. "Sokolník, který chce dravce používat k lovu, musí být plnoletý a musí se nejprve stát právoplatným členem Českomoravské myslivecké jednoty, což je záležitost nejméně jednoho roku a teprve pak se může ucházet o sokolnické členství spojené se zkouškami, což trvá také jeden rok," vysvětlil Straka.
Jak však dodává, pokud majitel dravce nepoužívá k lovu, může jej vlastnit k různým ukázkám, tak jak je to často k vidění.
"Obvykle to však bývá tak, že i mezi těmito chovateli, tedy takzvanými sokolníky jsou někteří, kteří jsou buď přímo v Českomoravské sokolnické jednotě, nebo v jednotě myslivecké," doplnil Straka.
Pokud však mají o sokolnictví zájem například už školní děti, mohou se obrátit na nejbližší sokolníky v okolí, kteří obvykle s dětmi pracují.
Pořídit si dravce není také úplně jednoduchá záležitost. Pták se dá sice opatřit i z volné přírody, ovšem to lze až po schválení požadavku na krajský úřad životního prostředí, což se stává mimořádně, nebo se dravci kupují od sokolníků s licencí, kteří se zabývají i odchovy.
"Ročně se odchová kolem 800 ptáků, část z této produkce je určena na prodej u nás, část dravců jde do zahraničí. Větší samice jsou obvykle několikanásobně dražší a například u pěkného sokola se ceny pohybují v desítkách tisíc korun," vysvětlil sokolník s tím, že pro začátečníka se hodí výborně ke cvičení a ochočení káně Harrisova nebo i běžná poštolka.