Houbaři by se měli zajímat, kdy je hon (Táborský deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Myslivcům začíná lovecká sezona, a lidé by si proto měli v lesích dávat pozor.
Myslivecké spolky obcím hony hlásit předem nemusí, přesto to někde dělají.
Táborsko
Zákon mysliveckým spolkům povinnost informovat obce, že se v jejím katastru koná hon, sice neukládá, někde to přesto dělají. Obce pak mohou své obyvatele o chystané střelbě informovat pomocí místního rozhlasu, obecních vývěsek či zveřejněním v obecním zpravodaji.
Myslivecký rok oficiálně začíná už prvního dubna, ale až období od prvního listopadu do konce roku je označováno za loveckou sezonu. Myslivci loví společně pouze drobnou zvěř, což jsou bažanti a zajíci.
Každý hon má svá daná pravidla. Začíná troubením na přivítanou. Myslivecká znělka oznamuje začátek honu, po něm pak zazní slavnostní fanfára. Po každé leči myslivci vyloží ulovenou zvěř a opět zatroubí. Vždy se loví v kruzích, které se ke středu zmenšují. Slavnostní zakončení sezony pak připadá na šestadvacátého prosince na Štěpánský hon.
Protože se nyní po lesích stále pohybují například houbaři, měli by si dávat pozor obě strany. Obce totiž nemají o konání honů většinou žádné informace. Jak říká člen opařanského spolku Miroslav Pejčoch, přesto se o něm mohou dozvědět.
"Hon oznamujeme na odbor životního prostředí a tím se o něm dozví i policisté, kteří nám kontrolují například zbraně," říká.
Například Jistebničtí mají s myslivci nadstandardní vztahy.
"Myslivecký spolek nám o honech dává vědět s předstihem, máme spolu velmi dobrou spolupráci.
Bezpečnost honu je už ale jen na jeho organizátorech," potvrdil starosta města Vladimír Mašek.
Pravidla myslivců
Myslivci musí dbát na všechny okolnosti, jako je počasí, terén či zvýšený pohyb osob na cestách, při rekreaci, sportu či při práci. Lovec může vystřelit teprve, když ví, kam a na co střílí. Bezpečnost při manipulaci se zbraní je pro myslivce vždy prvořadým hlediskem.