Mor prasat se na Zlínsku dál šíří, našly se nakažené kusy mimo zónu (zlin.iDNES.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Africký mor prasat na Zlínsku se rozšířil mimo oblast ohraničenou elektrickými a pachovými ohradníky. Veterináři nemoc potvrdili u sedmi divokých prasat mimo tuto zónu.
U šesti uhynulých kusů nalezených u obce Lípa byla nákaza potvrzena 29. prosince. Dalšího uhynulého divočáka našli myslivci na rozhraní katastrů Želechovic nad Dřevnicí, Lípy a Zlína-Kudlova, nemoc byla u tohoto lončáka potvrzena ve středu. Všichni byli nalezeni zhruba 1,5 až 2,5 kilometru za ohradníky.
"Říkali jsme, že ohradníky území neuzavřou neprodyšně. Věděli jsme, že tato situace může nastat, ale doufali jsme, že nenastane. Teď je nutné se s nákazou potýkat dál. V říjnu to vypadalo, že jsme už bez moru, teď vidíme, že to tak není," sdělil iDNES.cz mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
Zóna zasažená africkým morem prasat je obehnaná pachovými a elektrickými ohradníky.
Veškerá dosud nařízená mimořádná veterinární opatření zůstávají v platnosti. Veterináři však připouštějí, že v nejbližší době můžou některá opatření upravit.
"Šlo o starší úhyny, prasata byla v době nálezu mrtvá minimálně týden. Všechny nálezy jsou stále v takzvané červené zóně. Z hlediska veterinárních opatření se tedy zatím nic nemění," řekl ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.
Do červené zóny spadá kromě rizikové oblasti ohraničené ohradníky i několik okolních honiteb.
Podle Mahdalíka je pravděpodobné, že nalezení divočáci přebíhali do vysoce rizikové oblasti zvenčí. Uvnitř ohradníků se pak nejspíše nakazili. Dohromady šlo o skupinu deseti divokých prasat. Sedm z nich uhynulo, tři zastřelili 23. prosince myslivci. Ani u jednoho z ulovených divočáků přitom testy nemoc nepotvrdily.
O víkendu myslivci podle Mahdalíka doplní účinnou látku v pachových ohradnících. Ta vydrží aktivní zhruba dva měsíce, myslivci ji ale znovu aplikují každé čtyři týdny. V okolí Lípy je vysoce riziková oblast ohraničena právě pachovými ohradníky kvůli husté zástavbě a cestám.
"Nevíme, jestli by zde pomohly elektrické ohradníky. Tehdy jsme udělali, co jsme považovali za nejlepší. Opatření bych zatím neměnil, podpořil bych zvýšený odstřel. Zóna vymezená ohradníky je skoro vystřílená, je tam jeden až deset kusů," řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek . Uvnitř ohradníků bylo nakažených skoro 80 procent divočáků
S nákazou bojuje Zlínsko od července, kdy se objevil první případ.
Africký mor prasat (AMP) je vysoce nakažlivé onemocnění prasat podobné klasickému moru prasat. Může onemocnět prase domácí i divoké. Pro člověka nákaza není nebezpečná. Původním rezervoárem bylo prase bradavičnaté, od kterého se infikovala klíšťata.
Snahou bylo všechny divočáky v červené zóně zamořené oblasti zlikvidovat, do lovu se od října pustilo i šestnáct policejních odstřelovačů. Aktuálně veterináři evidují celkem 191 případu, kdy byl u uhynulého divočáka v okrese Zlín potvrzen africký mor prasat.
Až na sedm zmíněných kusů všechny pozitivně testované nálezy pocházejí z vysoce rizikové oblasti uvnitř ohradníků. Zde bylo pozitivních téměř 80 procent z 232 zde nalezených uhynulých divočáků.
V zamořené oblasti vně ohradníků bylo dosud nalezeno a vyšetřeno 79 divočáků včetně sedmi pozitivních. Mimo zamořenou oblast (v dalších okresech Zlínského kraje) bylo nalezeno a negativně testováno 62 prasat.
V červené zóně se také dosud podařilo ulovit nebo chytit do pasti celkem 553 divokých prasat, u patnácti z nich byla nákaza. V širší, zelené zóně bylo odstřeleno 1501 divočáků.
Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz