Výstava odhalila nové informace o založení zámku v Osvračíně (domazlicky.denik.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Osvračín
Téměř šest stovek lidí zavítalo o víkendu do zámku, kde byly oceněny i nejlepší malby znaku a modely hradu.
"O uplynulém pouťovém víkendu uspořádal spolek Vostračín v Osvračíně výstavu, jejímž ústředním motivem byl nově vytvořený znak a prapor obce. Ten byl inspirován erbem prvního známého majitele panství Zdeslava z Osvračína, zakladatele rodu Dobrohostů z Ronšperka, kteří měli ve znaku berana se zlatými rohy v červeném poli.
Osvračínští navíc uspořádali soutěž o nejlepší model osvračínského hradu a nejlepší malbu znaku, a tak byla výstava zahájena slavnostním předáním cen autorům maleb a modelů.
"Do soutěže odevzdalo své malby devět dětí a dva dospělí, modely vyrobili dvě děti a dva dospělí. Ceny za výtvory byly voleny tak, aby motivovaly k další tvorbě. Děti dostaly barvy, štětce, plátna nebo skicáky. Dospělí autoři modelů byli oceněni řezbářskými dláty a hranolem lipového dřeva," popsala iniciátorka výstavy Jana Radějová. Mezi oceněnými za malbu byly Jana Argmannová, Andrea a Šárka Chvalovy, za model hradu pak Miloslav Haas.
Samotná výstava byla koncipována do čtyř částí v první se návštěvníci dozvěděli nové informace o funkci bývalého hradu střežícího jednu z variant Řezenské cesty. Tuto expozici doplňovaly modely a malba hradu podle kresby historika Zdeňka Procházky. Další část výstavy tvořily nově získané informace o založení zámku v Osvračíně. Pracovník Národního památkového ústavu Plzeň Vítězslav Ryšavý zveřejnil poznatky z Jindřichohradeckého archivu Černínů, kde jsou záznamy o požadavcích stavitele zámku Františka Maxmiliána Kaňky na výrobu kamenických prvků pro stavbu loveckého zámečku v Osvračíně. Stavbu zadal tehdejší majitel Chudenického panství František Josef Černín, který měl v oblibě lov. Protože se zadlužil, jeho žena Marie Isabela zámeček po jeho smrti v roce 1734 prodala.
"Expozice byla doplněna modelem přízemního barokního zámečku, jak asi vypadal po své dostavbě v roce 1720. K novým poznatkům patřila informace o zámecké knihovně a barokní zahradě, jejíž budování řídil také významný barokní stavitel F. M. Kaňka," doplnila Jana Radějová.
Výročí 700 let od narození Karla IV. připomněl další panel, na kterém si návštěvníci mohli prohlédnout fotografie z výletu na hrad Lauf, kde se nachází erb Osvračínů v erbovním sále. Výlet uspořádal spolek Vostračín v květnu. Expozice byla doplněna o dětské malby znaku.
Poslední část výstavy tvořilo 22 pláten osvračínské malířky Ludmily Krstevové, tři malby Václava Mensy a 24 obrazů akademického malíře Heřmana Mensy.
"Výstavu navštívilo asi 584 osob. Mezi významné návštěvníky patřil jeden ze zakladatelů plzeňské Techmánie Josef Bernard a radní pro kulturu Plzeňského kraje Jaroslav Šobr," zakončila Radějová.