Hluboká láká na novou trasu (5plus2)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Jihočeské hrady a zámky ve správě památkářů ukončily hlavní sezonu, někde pokračují zimní prohlídky
JIŽNÍ ČECHY
Je to jeden z nejoblíbenějších českých zámků. Například všechny památky v Plzeňském kraji navštívilo v tomto roce méně lidí než Hlubokou nad Vltavou. Letos tam přišlo na prohlídkové trasy už okolo 280 tisíc turistů. A sezona nekončí. Do 19. listopadu si mohou zájemci na Hluboké projít novou trasu s názvem Hostinské pokoje. Potom jim zase památkáři zpřístupní zimní prohlídky.
Novinka zavádí návštěvníky do druhého patra, kde Schwarzenbergové ubytovávali své významné hosty. Lidé zde poznají atmosféru 19. a počátku 20. století, kdy na zámek přijížděli Černínové, Paarové a další slavné rody na vyhlášené lovecké slavnosti.
"Od počátku přestavby zámku v 19. století mělo druhé patro sloužit jako ubytovací prostory pro vysoké hosty. Knížecí rodina je vedle podzimu zvala i přes léto, kdy zde občas pobývali významní členové vládnoucích dvorů Evropy, vyslanci různých států nebo příslušníci habsburského dvora," líčí památkářka Mája Havlová, jedna z autorek trasy.
Kolekce knížecího stříbra
Hned v úvodu vstoupí návštěvníci do pokoje, kde býval ubytovaný šofér Černínů. "Černínové si libovali v automobilech. Každá jejich návštěva na Hluboké bývala spojená s projížďkou v nejnovějším modelu vozu," provádí Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.
Kromě tří apartmánů - paarovského, larischovského a černínského - které nesou označení podle nejčastějších hostů, poznají návštěvníci pokoje pro služebnou, komorníka, žehlírnu, koupelnu, toalety i služební výtah.
Unikátní je salon Tegetthoff, věnovaný památce rakouského viceadmirála Wilhelma Tegetthoffa. Místnost zdobí kapitánský můstek z fregaty Schwarzenberg, který připomíná tuto významnou osobnost rakousko-uherského námořnictva. Aby Schwarzenbergové vyzdobili celý tenhle salon koženými tapetami, museli kvůli tomu tehdy nechat porazit 100 krav.
Závěr prohlídkové trasy patří stříbrnici. V ní je vůbec poprvé pohromadě představená kolekce schwarzenberského stříbra, čítající na 120 předmětů z drahého kovu. "Patří mezi nejhodnotnější a nejlépe dochované sbírky svého druhu. Vystavené předměty jsou připomínkou zámeckých stříbrnic, Silberkammer, kam se ukládaly jak reprezentativní předměty, tak i stříbrné stolní nádobí, které zvyšovalo lesk hodovních tabulí," vysvětluje Zuzana Vaverková, autorka koncepce hlubocké stříbrnice.
Mezi historicky nejcennější artefakty patří renesanční a barokní poháry na víno. Těžiště kolekce pochází z druhé poloviny 19. století. Tvoří ji stříbrné a zlacené dekorativní nádoby a ploché mísy, do kterých si Schwarzenbergové nechávali zlatnicky zasadit medaile získané na hospodářských výstavách. Jedna vystavená mísa se 182 mincemi a medailemi je darem kněžny Marie Eleonory rozené z Liechtensteinu svému choti knížeti Janu Adolfovi II. ke stříbrné svatbě v květnu 1855.
Památkáři zrestaurovali na trase celkem 350 předmětů, nainstalovali 1 200 kusů přírodnin a na zámku přestěhovali okolo tří tisíc předmětů. Na stavební a restaurátorské práce padlo 27,3 milionu korun.
Trasa je letos otevřená do 19. listopadu. "Nejsou zde zátarasy ani provazy. Proto budou skupiny omezené na osm návštěvníků," dodává mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová. Základní vstupné je 250 korun.
Jak vypadaly soukromé apartmány posledních Schwarzenbergů, ukazuje zimní prohlídková trasa, která bude na Hluboké přístupná od 21. listopadu do 20. prosince a od 3. ledna do 19. března.
Návštěvníci nejprve projdou do Hamiltonova salonu. Už na chodbě si kromě trofejí a grafických listů z 18. století s tématem lovu prohlédnou zarámované fotografie členů knížecího rodu Schwarzenbergů. Motiv lovu je provází i v dalších prostorách, kuřáckém salonu a malé jídelně Terezie. Dále následuje honosná lovecká jídelna, přípravna, malá jídelna dr. Adolfa, jeho pracovna, obývací pokoj a ložnice.
Na zimní prohlídky se lidé mohou vypravit také do Rožmberka nad Vltavou a Českého Krumlova. V Nových Hradech chystají adventní procházky.
Na jihočeské hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu dorazilo v letošní sezoně do konce října 1,2 milionu lidí. Je to opět o něco více než v rekordním loňském roce.
Hlavním tahákem je zámek Český Krumlov, který přilákal už téměř 450 tisíc návštěvníků. Na druhém místě skončila letos Hluboká nad Vltavou, za ní je zámek Červená Lhota, kam dorazilo 81 501 lidí. Výrazně poskočil také hrad Landštejn, kde uvítali téměř 54 tisíc návštěvníků. Celkově vybral Národní památkový ústav na jihu Čech na vstupném okolo 110 milionů korun. Peníze jdou na provoz a obnovu památek.
"Spousta lidí se na jihočeské hrady a zámky pravidelně vrací. Roste i nová klientela z různých částí světa," dodává Petr