Brusel kvůli možnému zákazu zjišťuje, kolik olova zůstává po rybářích či myslivcích (ct24.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Evropská komise chce zjistit, nakolik přírodu poškozuje jedovaté olovo z mysliveckých nábojů nebo rybářských závaží. Evropská agentura pro chemické látky má proto vypracovat analýzu, a na jejím základě se rozhodne, zda bude používání olova dál povolené, případně se omezí nebo rovnou zakáže.
Zmíněná analýza má být hotová koncem příštího roku: "Aby se vůbec posoudilo, jestli ten dopad je nebo není natolik důležitý, aby byly nutné nějaké další kroky," vysvětluje mluvčí Zastoupení EK v ČR Karolína Kottová.
Případného omezení či zákazu olověných střel se však myslivci obávají. Většina z nich je totiž stále používá a jsou i levnější. Podle myslivce Radka Jirkovského se třeba u broků nahradit olovo ocelí moc neosvědčilo: "Ocelový brok má mnohem větší průstřelnost, ranivost, a ta zvěř se vlastně zabíjela nekvalitně."
Jirkovský už ale nestřílí ani olověnými náboji - hlavně proto, že se při nárazu trhají. Pak se totiž může stát, že člověk najde třeba v kýtě kus olověného pláště.
Rybáři zase vedle prutu nebo podběráku využívají spoustu olověných závaží: "Myslím si, že se bez toho nejde obejít, protože to olovo má nenahraditelné vlastnosti. Ani ne v tom, že je těžké, ale že je lehko opracovatelné," vysvětluje Pavel Vrána z Českého rybářského svazu. Jen některá závaží jsou ale potažená plastem, aby toxické olovo ve vodě neoxidovalo.
Fakta
Olovo nejrozšířenější škodlivinou
Podle aktuální zprávy ekologických organizací Green Cross a Pure Earth je olovo nejrozšířenější škodlivinou v životním prostředí, která ohrožuje zdraví 26 milionů lidí po celém světě. Otrava olovem je velice nebezpečná zejména u dětí, protože zpomaluje jejich vývoj a způsobuje vážné neurologické poruchy. Otrava při menších koncentracích olova ve vodě či v ovzduší navíc postupuje jen velmi pomalu a bývá těžké ji odhalit.