Ze Smrku zmizí nepůvodní kleč. Přibude divočina (fm.denik.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Přirozeně v Beskydech nikdy nerostla, dnes jsou jí na horách rozsáhlé porosty. V 80. letech minulého století lidé na beskydských kopcích vysázeli nepůvodní borovici kleč a její růst se vymkl kontrole. Proto budou dobrovolníci Hnutí DUHA od zítřka po celý týden kleč vyřezávat.
"Ekologové očekávají, že tím pomohou návratu dřívější divoké přírody na druhou nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd, třeba jeřábka lesního, tetřeva hlušce nebo jedné z našich velkých šelem, medvěda. Oblast Smrku je trvalým biotopem rysa ostrovida a přitahuje další velké šelmy.
"Cením si toho, že mladým lidem dnes není lhostejný stav přírody v jejich blízkém i vzdáleném okolí," řekl Tomáš Myslikovjan, místní koordinátor a lesník z CHKO Beskydy. Místa, odkud dobrovolníci odstraní kleč, začnou podle ekologů postupně zarůstat borůvčím, jehož plody jsou potravou ohroženého jeřábka lesního. Navracet se začnou také typické horské byliny, které jsou důležité například pro motýly, jejichž pestrost v naší přírodě pomalu klesá. Výraznou místní ozdobou je třeba tmavě fialově kvetoucí oměj tuhý moravský. Turisté jej mohou v některých částech rezervace na Smrku obdivovat už dnes.
Vyřezaná či vysekaná kleč se ukládá do hromad mimo souvislé porosty borůvčí. Veškeré práce berou podle ekologů ohled na semenáčky původních druhů dřevin jeřáby ptačí i smrky, které se na plochy horského lesa samovolně vracejí. Část dobrovolníků se bude věnovat natírání vrcholů mladých dřevin, zejména jeřábu ptačího a javoru klenu, takzvaným zubovrzem. Podpoří se tak obnova pestrého a odolného horského lesa. Dobrovolníci budou ubytováni v horské chatě bez elektřiny a signálu."