Přihlásit

Ultrazvuk na divočáky? Zabral. Ale je to drahé (Mladá fronta DNES)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Využití plašičů ochránilo část parku. Zástupci města chtějí pohyb škodné mapovat

PLZEŇ
Rozrytá území v okrajových částech Plzně jsou dokladem toho, že s příchodem podzimu začalo období, kdy se divoká prasata stahují blíž k obydleným územím. Táhne je tam zejména možnost získat potravu. Divočáci přitom evidentně ztratili plachost a nedělá jim problém pobývat v blízkosti domů.
V Plzni čelí náporu kanců už několik let Borský park. Čerstvě rozryté plochy se tam objevily už v září. V parku divočáci v minulosti zničili například i hlavní pobytový trávník s umělým zavlažováním. To byl také zásadní impulz k tomu, že Správa veřejného statku nechala v parku zhruba před rokem nainstalovat 27 ultrazvukových plašičů. Akce stála přibližně 400 tisíc korun. Sloupky se zařízením měly vytvořit bariéru proti prasatům a ochránit hlavní pobytové louky. Po přibližně ročním provozu se zdá, že opatření zabralo. Několik desítek metrů širokému pásu před plašiči se kanci patrně vyhýbají. Zároveň se ukázalo, že zařízení zřejmě nedělají problémy psům.
Richard Havelka ze Správy veřejného statku nevyloučil, že v budoucnu se plašiče objeví na dalších místech. "Momentálně o tom ale neuvažujeme, protože je to docela drahá věc. Využívali bychom to v případech ploch, které jsou pro nás nejcennější a případné škody na nich nejvyšší," uvedl. Nicméně souhlasil, že zařízení Borskému parku pomohla. "Je to určitě lepší. Zafungovalo to a musím říct, že výsledek mě příjemně překvapil. Dokonce víc než jsem očekával."
V současné době se mimo jiné řeší, jakým způsobem před divočáky ochránit park Homolka. "Nejdřív tam zkusíme situaci podrobně monitorovat například s pomocí fotopastí, abychom měli přehled kudy, kdy a jak často tam zvířata chodí," vysvětlil Havelka. Ten připomíná, že zabezpečit ohraničený prostor není tak komplikované jako u veřejných prostranství. Například u Luftovy zahrady nechala správa na plot instalovat elektrické ohradníky - a problém se vyřešil.
Správa statku města počítá, že v otázce divočáků bude dál spolupracovat s myslivci. "Uvažujeme i o nějakém plašení či odlovu na okrajích honiteb v Radobyčicích nebo na Valše," sdělil Havelka.
Divočáci se blíž k centru Plzně dostávají podél řek Radbuzy a Úhlavy. S nepříjemnými následky příchodu kanců se v minulých letech potýkala městská část Plzeň-Litice. Tam proto bylo třeba vybudovat zábrany kolem fotbalového hřiště a zabezpečit oplocení pozemku školy. Místostarosta Litic Michal Hausner je zároveň členem místního mysliveckého sdružení a tvrdí, že letos se zdá, že divočáků je v okolí méně než v minulých letech. "S přicházející zimou mají tendenci se přibližovat k lidským obydlím. Zatím ale ve srovnání s minulými roky vnímám, že divoká prasata ubyla. Alespoň u nás, kde má sdružení poměrně slušné počty odlovených zvířat," sdělil. Zdejší myslivecká organizace působí i na území Valchy a Lhoty a v posledních letech podle Hausnera odlovila ročně stovky divočáků. "Letos si myslím, že tak vysoký počet ulovených už nebude. I proto, že tak před čtyřmi roky se divokých prasat pohybovalo na našem území mnohem víc," konstatoval.
Michal Hausner nicméně upozornil, že divočáci se umí poměrně rychle přemisťovat. "Ze dne na den jich může přibýt třeba padesát," vysvětlil.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.