Přihlásit

Vydrám říčním se zalíbilo u Valče (Chebský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Tato šelma spořádá za den až jeden kilogram ryb.´Sádky jejich majitelům tak zredukuje velmi rychle.

Valeč
Vydry říční občas zahlédli lidé v okolí Valče už v minulosti. Nyní se ale zdá, že se tady zabydlují natrvalo. Jedním z obyvatel, kterého se pobyt vyder na Valečsku blízce dotýká, je Aleš Kučera. Vlastní několik sádek, ve kterých měl ještě donedávna i množství ryb. "Sádky mám zabezpečené proti volavkám, lesní zvěři i dravcům. Každé ráno jsem ale nacházel ukousané rybí hlavy po vydří hostině. Jsou chytré, každou překážku po nějaké době překonají. Teď už nemám v sádkách nic a platit novou hostinu pro škůdce se mi nechce," vysvětlil Aleš Kučera.
Další z majitelů rybníčků, který není z pobytu vyder nadšený, je Jiří Pavlík. "Měl jsem třicet pstruhů, štiky i kapry. Všechno ze dne na den zmizelo. Ráno jsem našel na břehu jen rybí hlavy a trus," sdělil Pavlík.
Na rybách si s gustem pochutnají i volavky říční, ty jich ale nespořádají tak velké množství a nezpůsobí majitelům významné škody. Na trvalejší zájem vyder o Valečsko poukazuje doba, po jakou se tady vydry zdržují. "Lutra lutra neboli vydra říční hledá čisté vody, kde je dostatek ryb. Vydry jsou teritoriální, pokud najdou vhodnou lokalitu, obývají ji už trvale. Pokud by se jim zde nelíbilo, už by se přesunuly jinam. Základem je vydry nerušit a nechytat ryby do síťových pastí, protože tato šelma může v síti uváznout a utopit se. Společně se samcem žije jen po dobu páření, proto je pravděpodobné, že tam zůstane jen ona s mladými," řekl karlovarský veterinář Jaroslav Štekl. I přesto, že má vydra říční status chráněného živočicha, její život ohrožuje mnoho faktorů.
Do první poloviny dvacátého století bylo hlavním nebezpečím pronásledování ze strany člověka. Od šedesátých let seškrtalo stavy vyder především znečištění prostředí jedovatými látkami a záměrné ničení prostředí, například regulace toků řek a potoků. V souvislosti s obecným zlepšením kvality vod v devadesátých letech začala populace vydry postupně zvyšovat počty a rozšiřovat teritorium. V posledních letech se ale objevily další problémy.
Primárně je to provoz aut v okolí jejich pobytu a nelegální lov.
Vlastníci rybníků se tak často snaží řešit škody, které vydra pravidelně způsobuje. V současnosti je populace vyder v České republice odhadnuta na 2 200 dospělých jedinců. S přihlédnutím k denní spotřebě ryb, což může být až jedno kilo potravy na dospělého jedince, a teritoriu o rádiu až třiceti kilometrů je pravděpodobné, že se populace Lutry lutry bude postupem času snižovat.
Vydra je zařazena mezi druhy živočichů, na které se vztahují opatření zákona o poskytování náhrad škod způsobených zvláště chráněnými živočichy.
Náhrady škody na rybách se vztahují ale jen na ty situace, kdy se vydra na místě vzniku škody prokazatelně zdržovala a prostor byl proti vniknutí vyder zabezpečen oplocením, včetně přítoku a odtoku vody pomocí mřížek bránících vniknutí. Právo na kompenzaci škod je proto možné uplatňovat jen u přímých škod a odpovídajícího zabezpečení.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.