Přihlásit

Sokoli vyvedli mláďata. Po třech letech (Náchodský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Podle pracovníků Správy CHKO je pro úspěšné hnízdění těchto kriticky ohrožených dravců podstatné zajištění klidu na hnízdišti. Tak jako v minulých letech bylo v průběhu dubna a května potřeba respektovat omezení týkající se průchodu přímo pod hnízdem na Chrámových stěnách.

UKÁZNĚNÍ NÁVŠTĚVNÍCI

„Jsme rádi, že drtivá většina návštěvníků toto opatření chápe pozitivně a praktickou ochranu sokolů podporuje, a za tuto nahlas vyjádřenou podporu jsme opravdu vděční. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR i letos zajišťovala fyzickou ochranu hnízdiště, těsně před výletem mláďat dokonce čtyřiadvacet hodin denně. Několik neukázněných návštěvníků musela ostraha vykázat, vše se nakonec ale podařilo vyřešit domluvou," dodal Petr Kuna. a dodal, že poděkování patří nejen provozovateli skalního okruhu a zástupcům města Teplice nad Metují, dobrovolným strážcům a pomocníkům, ale také všem návštěvníkům skal, kteří respektováním opatření ochrany přírody napomohli k úspěšnému vyhnízdění jednoho z párů sokolů stěhovavých, které v současnosti na území ČR hnízdí.
Rodičovský pár mláďat tvoří samice z Jeseníků, která v Adršpašskoteplických skalách hnízdila už v minulém roce, samec je neznačený.
I přes mírný nárůst populace na území ČR to sokoli stěhovaví stále nemají jednoduché. Úspěšnost hnízdění ve volné přírodě není tak velká, jak by se dalo očekávat. Podle údajů České společnosti ornitologické je dokonce poloviční oproti sokolům hnízdícím ve městech a na průmyslových stavbách.
„V letošním roce bylo v CHKO Broumovsko zaznamenáno již pět zmařených hnízdění z celkem sedmi, v loňském roce se nepodařilo mláďata vyvést dokonce žádnému páru," posteskl si Petr Kafka rovněž ze Správy CHKO Broumovsko. Důvody jsou podle něho většinou přirozené, jedná se především o vliv jiných predátorů, ale podstatnou roli hraje také vysoká oblíbenost skalních oblastí mezi turisty a horolezci a s tím související riziko rušení na některých lokalitách.
„Zajímavostí je, že letos sokoli po šedesáti letech zahnízdili také v oblasti Ostaše v přírodní památce Kočičí skály, dokonce na stejné skalní věži. I když se jim nakonec nepodařilo snůšku vysedět, budeme doufat, že příští rok se sokolům podaří vyvést mláďata i zde," přál by si Petr, Kafka.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.