Přihlásit

Policejní odstřelovači ulovili na Zlínsku už 38 divokých prasat (tyden.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Policejní odstřelovači dosud ulovili v oblasti nákazy africkým morem prasat na Zlínsku 38 divočáků. Do jejich odstřelu se zapojili před 14 dny. V uplynulém týdnu ulovili policisté 27 kusů černé zvěře, v prvním týdnu jejich zásahu to bylo 11 zvířat.

Odstřelovači ve většině případů ulovili prasata střední váhy, takzvané lončáky. "Všechna prasata byla z místa posléze odvezena pracovníky krajské veterinární správy," uvedla tisková mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová.

Policisté budou v odstřelu prasat na Zlínsku pokračovat, jejich zásah je předběžně naplánován až do konce ledna příštího roku. Policie spolu s veterináři proto opakovaně apeluje na veřejnost, aby dodržovala zákaz vstupu do míst, ve kterých se odstřelovači pohybují.

Podle ředitele zlínské krajské veterinární správy Františka Mahdalíka se aktuálně může v ohnisku nákazy nacházet do stovky divokých prasat. Před dvěma týdny odhadovali veterináři jejich počet na 100 až 150. "Včera (v neděli) nemohl kvůli počasí vzlétnout vrtulník, ze kterého počty divočáků monitorujeme. Navíc na stromech ještě zůstává listí, přes které není vidět a termovize také všude nedosáhne. Proto jde pouze o odhady," řekl Mahdalík.

Ideální by podle něj bylo, kdyby se policistům a myslivcům podařilo populaci černé zvěře v ohnisku nákazy v příštích týdnech zcela vymýtit. Tím by se zabránilo možnému šíření choroby do jiných oblastí. "Uvidíme, jakým tempem bude odstřel pokračovat, těžko se to odhaduje," uvedl ředitel.

Nákaza není pro člověka nebezpečná
Do lovu divočáků se na Zlínsku zapojilo 16 odstřelovačů, kteří pracují v 18 honitbách. Jejich zásahy jsou naplánované především na noc. Policisté mají k dispozici odstřelovací pušky doplněné tlumiči, zařízením pro noční vidění a termovizí. Jsou schopni zasáhnout zvíře na vzdálenost 150 až 200 metrů. Při střelbě mají pokyn mířit na hlavu, případně takzvaně na komoru, aby divoké prase padlo na místě a neroznášelo krví případnou nákazu do okolí. Odklízení zastřelených divočáků mají na starosti veterináři ve spolupráci s myslivci a hasiči.
Nasazení policie do boje s africkým morem prasat schválila minulý měsíc vláda. Nákaza není nebezpečná pro člověka, vedle divočáků však zabíjí i prasata domácí. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených v červnu na okraji Zlína, od té doby jí podlehla více než stovka divočáků. V polovině července stát nařídil intenzivní lov divokých prasat na celém území ČR, v ohnisku nákazy povolili veterináři jejich lov v září.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.