Policejní odstřelovači v noci ulovili dalších šest dvočáků (tyden.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Dalších šest divočáků ulovili v noci na středu odstřelovači policejních zásahových jednotek v oblasti nákazy africkým morem prasat na Zlínsku. Ve všech případech šlo o dospělé kusy, řekl Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy (SVS). Do odstřelu divočáků se policisté poprvé zapojili v noci z pondělí na úterý, kdy ulovili dva kusy černé zvěře.
Honitby, ve kterých bylo v noci šest divočáků uloveno, odmítla SVS po dohodě s policií zveřejnit. "Pět prasat však bylo zastřeleno ve vysoce rizikové oblasti nákazy ohraničené ohradníky, jedno bylo uloveno v takzvané červené zóně za ohradníky," sdělil Majer. Červenou zónu tvoří kromě vysoce rizikové oblasti nákazy i několik okolních honiteb.
Do odstřelu divočáků se zapojilo 16 policistů. Loví je v 18 honitbách. Jejich zásahy jsou naplánované především na noc. Policisté mají k dispozici odstřelovací pušky doplněné tlumiči, zařízením pro noční vidění a termovizí. Jsou schopni zasáhnout zvíře na vzdálenost 150 až 200 metrů.
"Dobrá zpráva, lov prasat v zamořené oblasti se kolegům od policie daří," komentoval to na Twitteru ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Při střelbě mají pokyn mířit na hlavu, případně na takzvanou komoru, aby divoké prase padlo na místě a neroznášelo krví případnou nákazu do okolí. Odklízení zastřelených divočáků mají na starosti veterináři ve spolupráci s myslivci a hasiči. Do lesů, polí a na polní cesty ve vysoce rizikové oblasti nákazy stále platí zákaz vstupu.
Nasazení policie do boje s africkým morem prasat schválila minulý měsíc vláda. Nákaza není nebezpečná pro člověka, vedle divočáků ale zabíjí i prasata domácí. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených v červnu na okraji Zlína. Od té doby chorobě podlehla více než stovka divočáků. V polovině července stát nařídil intenzivní lov divokých prasat na celém území ČR, v ohnisku nákazy povolili veterináři jejich odlov v září.
Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz