Přihlásit

Odstřelovači lovili divočáky v oblasti zasažené morem, ulovili jen dva (zlin.iDNES.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Africký mor prasat 

Elitní policejní střelci, kteří v noci na dnešek na Zlínsku poprvé stříleli divočáky v zóně zasažené morem, ulovili jen dva kusy. Přitom je potřeba postřílet zhruba do měsíce ještě asi sto divokých prasat. Podle šéfa veterinární správy je na hodnocení práce policistů ještě brzy.

Do první noční akce se zapojilo šestnáct odstřelovačů. Kolem desáté hodiny večer ulovili sele v Lužkovicích, v jednu hodinu v noci pak trefili kance v honitbě Lukov-Vlčková.

Oba kusy ulovili uvnitř ohradníků, tedy ve vysoce rizikové oblasti. Podle odhadů se počet divočáků, kteří v ní zbývají, blíží ke stovce. Na jejich zastřelení či odchycení zbývá ani ne měsíc času. Následovat tedy určitě budou ještě další lovy.

Zastřelení divočáci teď putují na rozbory, které řeknou, zda byli nakažení. "Výsledky budeme znát v nejbližších dnech, možná už ve středu," nastínil mluvčí Státní veterinární správy ČR Petr Vorlíček.

Veterináři pomoc policie vítají. Dosud totiž v zamořené zóně mohli lovit pouze někteří myslivci. "Na hodnocení práce odstřelovačů je ještě brzy. Uvidíme koncem týdne," podotkl Vorlíček. Problém není prase zastřelit, ale je obtížné, ho najít

Problém totiž není prase odstřelit, ale najít ho. "Musíte si sednout na stanoviště, kde je připravené krmení a mít příznivý vítr. V okamžiku, kdy vás divočák ucítí, zmizí," vysvětlil předseda mysliveckého sdružení Lukov- Vlčková Jiří Jangot. Každý myslivec tak zná noci, kdy prase zkrátka nepřijde.

Také Jangot ocenil nasazení policejních střelců. "Za této situace je dobrá každá ruka. Naprosto si nepřekážíme, naši lidé to dělají jako dobrovolnickou činnost a nemohou každou noc sedět v lese a ráno jít do práce," dodal.

Pomoc policejních odstřelovačů při lovu divočáků si vyžádalo ministerstvo zemědělství, aby se podařilo snížit počet prasat na nulu nejpozději do zimy. Během říje se může nákaza rozšířit mimo vymezenou zónu

"Pomoc ze strany policie je pro nás v tuto dobu velmi důležitá, protože s podzimem přichází doba, kdy černá zvěř začíná migrovat a mohlo by tudíž dojít k nežádoucímu rozšíření  afrického moru prasat  do dalších lokalit mimo vysoce rizikovou oblast," vysvětlil ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Myslivci doposud v takzvané červené zóně zamořené oblasti ulovili 62 divokých prasat a v odchytových boxech jich skončilo 24. Africký mor potvrdilo vyšetření jen u jednoho z nich.

V širší zelené zóně už myslivci odlovili 812 kusů a jejich vyšetření potvrdila, že zóny jsou vymezeny správně. Ani jeden kus nebyl nakažený.

K dnešnímu dni má veterinární správa hlášeno 112 případů, při nichž byl u uhynulého divočáka v okrese Zlín potvrzen africký mor prasat. Všechny kusy, u nichž se dosud nákaza potvrdila, pocházejí z vysoce rizikové oblasti v rámci červené zóny. Poslední nález uhynulého prasete, u něhož vyšetření potvrdilo mor, pochází z 29. září.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.