Svatohubertská slavnost i letos oživila hrad Valdštejn (nasepojizeri.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
V sobotním slunném odpoledni 30. září 2017 proběhl již šestý ročník Svatohubertské slavnosti na hradu Valdštejn pořádané Městem Turnov a dalšími organizacemi.
S ohledem na dobrou pověst akce i přívětivé počasí navštívilo Valdštejn přibližně 900 osob. Za pořadatele, ale i vlastníka hradu slavnost zahájila ředitelka Turnovských památek a cestovního ruchu Ing. Eliška Gruberová, která přivítala návštěvníky. Moderátorka Eva Kordová seznámila s postupem slavnosti. Velmistr Řádu svatého Huberta Dr. Josef Štych krátce přiblížil život světce a později svatého Huberta, dále přítomné seznámil s historií Řádu svatého Huberta. Tento řád Dr. Josef Štych v České republice v roce 1978 ilegálně obnovil. Později v průběhu slavnosti promluvila paní místostarostka Města Turnova Mgr. Jana Svobodová a starosta Ing. Tomáš Hocke.
Hudební lovecké kvarteto lesních rohů Valdštejn, tentokrát jen ve třech, ve složení Jaroslava Hejrala, Davida Pokorného a Lenky Libenské předvedlo ukázky lovecké hudby, loveckých signálů a hlaholů se zajímavým komentářem pana Ing. Davida Pokorného. Následovalo slavnostní přijetí mezi myslivce. Jednatel Českomoravské myslivecké jednoty, Okresního mysliveckého spolku Semily pan Josef Tesař seznámil přítomné s tradicí pasování na myslivce. Vlastní pasování na myslivce provedl předseda okresní myslivecké rady v Semilech Ing. Bohdan Brožek. Do mysliveckých řad, byla po úspěšných mysliveckých zkouškách pasována Veronika Hlavová z Mysliveckého spolku Skalice Košťálov.
Kateřina Cheníčková předvedla ukázky vábniček a vábení divoké zvěře. Zdařile přizpůsobila vystoupení dětským posluchačům a tím zaujala a zapojila přítomné děti do svého programu. Děti si mohly vábení zvěře i vyzkoušet, a ještě obdržet malý dárek. Přítomní měli možnost si po vystoupení některé vábničky od paní Cheníčkové pořídit. Organizátor akce vyzval před slavností myslivce i nemysliveckou veřejnost, aby na toto vystoupení přivedli lovecké psy. Myslivecký kynologický rozhodčí MVDr. Josef Nosek podle mysliveckého dělení z těchto přivedených psů představil přítomná lovecká plemena psů, ale i několik neloveckých ple-men. Jeho výklad byl nejen o současné lovecké upotřebitelnosti, ale i o historii jednotlivých plemen. Sokolník Milan Straka zaujal přítomné výkladem o loveckých dravcích a jejich předvedením. Letové kousky jeho dravců byly pro návštěvníky nezapomenutelným zážitkem. Některým dravcům se nechtělo vrátit na sokolníkovu ruku a pozorovali dění z výšin okolních stromů. Tuto dobu čekání Straka využil k poutavému výkladu o principu výcviku dravců.
Celé odpoledne byly pro všechny děti připraveny soutěže z mysliveckých a lesnických znalostí, které připravila Milena Brožková. Této soutěže se zúčastnilo 155 soutěžících, většinou rodin, a proto soutěžilo téměř 200 dětí. Všichni, kteří se zúčastnili soutěží, obdrželi drobný dárek. Též Lesy ČR, Lesní správa Hořice, měly pro děti připravené pomůcky pro poznávání přírodnin, které obsluhoval revírník Ing. Jan Drahotský.
Mateřská škola Turnov - Mašov, zastoupená ředitelkou Mgr. Zdeňkou Čihákovou, učitelkami Věrou Nejedlovou a Mgr. Romanou Fričovou a dalšími pomocníky připravily výtvarnou dílnu pro dětské návštěvníky. Do výtvarné dílny se zapojilo přes 150 dětí včetně několika dospělých účastníků. Ve výtvarné dílně děti vy-zdobily papírové klobouky, udělaly veverky z papíru a šišek, žáby z frkaček, papírové dalekohledy a vyzkou-šely malování na slané těsto. Celkově se téměř 250 mladších dětí aktivně zapojilo do soutěží, případně tvořilo v připravené výtvarné dílně. Jana Kristiánová z Mysliveckého spolku Kozlovy Všeň zpestřila výtvarnou dílnu žádaným malováním dětí na obličej.
Ve slavnostním sále klasicistního domu na Valdštejně byly instalovány po dobu slavnosti výtvarné práce dětí mateřských škol. Jednalo se o výtvarné práce ze soutěže, kterou vyhlásil Městský úřad Turnov pro děti Turnovských i okolních mateřských škol pod názvem Les kolem nás. Do soutěže se zapojilo patnáct ma-teřských škol se 146 výtvarnými pracemi. Všechny práce byly nejprve ohodnoceny odbornou komisí ve složení lektorky výtvarných dílen SVČ Žluté ponorky Turnov Bc. Lady Capouškové a lektorky a pedagožky Mu-zea Českého ráje v Turnově výtvarnice Mgr. Jany Válkové Střílkové. Jmenované vybraly z každé mateřské školy jednu nejlepší výtvarnou práci. Zároveň vyhodnotily mateřskou školu, která do soutěže dodala celkově nejlepší výtvarné práce. Letos to byla Mateřská škola Turnov Alešova. V době slavnosti výtvarné práce hodnotila ještě veřejnost, která odevzdala 246 hlasů a vybrala jako nejlepší Mateřskou školu Turnov Mašov s počtem 125 hlasů. Všichni nejlepší výtvarníci byly na slavnostech vyhlášeni, a pokud byli přítomni, i odměněni.
V předhradí Valdštejna předváděl ukázky práce se sekerou sekerník Zdeněk Hajník, ukázal i hod oboustran-nou sekerou. Návštěvníci si měli možnost hod touto sekerou vyzkoušet. Dále zde byl prodejní stánek Ing. Romana Jelínka s potřebami pro myslivost, který doplňoval duchovní část akce o materiální.
Na počest české myslivosti byla slavnost zakončena troubenou a zpívanou Svatohubertskou mší, kterou celebroval duchovní Jaroslav Gajdošík z Římskokatolické farnosti sv. Petra a Pavla v Semilech spolu s Jose-fem Seligerem a Miroslavem Strouhalem z přítomné delegace Řádu svatého Huberta. Mše byla doprováze-na pěveckým sborem Antonín Dvořák pod vedením sbormistra Mgr. et. Bc. Bohuslava Lédla a loveckého kvarteta lesních rohů Valdštejn.
Prostory pro tuto slavnost propůjčila organizační složka Města Turnov, Turnovské památky a cestovní ruch. V době konání slavnosti byl vstup do hradu od 12 hodin na Valdštejn zdarma. Občerstvení pro návštěvníky i pořádající bylo zajištěno v předhradí.
Slavnost je pořádána Městem Turnov, odborem životního prostředí, za pomoci, spolupodílení a účasti Českomoravské myslivecké jednoty Okresního mysliveckého spolku Semily, Klubu sokolníků, kynologů a vábičů, Mysliveckého sdružení Radeč a Valdštejn, Lesů České republiky, s. p., Lesní správy Hořice, Pěveckého sboru Antonín Dvořák, Loveckého kvarteta Valdštejn, Řádu svatého Huberta, Turnovských památek a cestovního ruchu, Hradu Valdštejn, Valdštejn občerstvení, Římskokatolické farnosti sv. Petra a Pavla v Semilech, Mateřské školy Turnov - Mašov, Sboru dobrovolných hasičů v Turnově - Pelešany, Pivovaru Rohozec a dalších organizací a osob.
Hrad Valdštejn tedy celé odpoledne prostoupil duch myslivosti, lásky k lesu, lidem a přírodě.