Hukvaldská obora připomene svou historii (Frýdecko-místecký a třinecký deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Návštěvníci se v neděli můžou těšit na pasování lovce daňka a Svatohubertskou mši.
Hukvaldy
Oslavu 450 let od založení obory Hukvaldy připravuje ostravskoopavské biskupství společně se svým odborem Biskupské lesy. Program slavnosti začíná v amfiteátru obory v neděli 8. října v 10 hodin.
Příchozí se mohou těšit na průvod myslivců s uloveným daňkem, pasování jeho lovce a Svatohubertskou mši svatou s doprovodem trubačů.
Bohoslužbu budou celebrovat biskup František Václav Lobkowicz a pomocný biskup Martin David.
Součástí programu bude odhalení pamětní desky k výročí oboru a vystoupení folklorního souboru Lašánek. Obora Hukvaldy patří k nejstarším oborám v České republice. První zmínky o obornictví na Hukvaldech sahají do roku 1567, kdy olomoucký biskup Vilém Prusinovský dostal od císaře Maxmiliána II. darem daňčí a jelení zvěř a dal pro ni v okolí hradu Hukvaldy ohradit kus lesa.
V letech 1730-1736 nechali správci hukvaldského panství postavit kamennou oborní zeď, aby dali v hladových letech lidem práci.
Tehdy také znovu osázeli hradní vrch, který byl ve středověku z obranných důvodů odlesněn, ohradili asi 200 hektarů okolního lesa a přestěhovali sem zvěř. V 18. století byly po celé Evropě zakládány přírodně krajinářské parky se snahou vytvořit výtvarně působivou krajinu, inspirovanou tvorbou malířů.
Vlastníkem obory bylo Arcibiskupství olomoucké, kterému byl tento majetek po únoru 1948 zestátněn. V druhé polovině minulého století a počátkem nového tisíciletí oboru Hukvaldy obhospodařovaly Severomoravské lesy, lesní závod Frenštát pod Radhoštěm a následně Lesy České republiky s.p., lesní správa Frenštát pod Radhoštěm.
"Dalším historickým mezníkem v dějinách obory Hukvaldy byl 1. říjen 2014, kdy obora přešla v rámci tzv. majetkového narovnání mezi státem a církvemi do vlastnictví Biskupství ostravsko-opavského. Provoz obory nyní zajišťují zaměstnanci Biskupských lesů," upřesnil mluvčí biskupství Pavel Siuda. Starobylá obora se nachází kolem zříceniny hradu Hukvaldy a jeho blízkého okolí o rozloze 440 hektarů. Velmi členitý terén s nadmořskou výškou od 320 do 600 metrů vytváří s 280 let starými převážně bukovými porosty protkanými, starými alejemi lip, jírovců, dubů a solitérů různých dřevin jedinečný přírodní útvar v podhůří Beskyd, který byl částečně vyhlášen Evropsky významnou lokalitou.
V červnu roku 1959 byla v oboře instalována bronzová socha lišky Bystroušky. Sochu nechali pořídit lesníci a myslivci ostravského kraje. Současná socha je kopií původní lišky Bystroušky, kterou po jejím zcizení v roce 2015 vytvořil s pomocí moderních 3D technologií sochař Adam Krhánek.