Místo jatek odstřel na pastvě, zvířata se nestresují (tyden.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
V západní Evropě přibývá chovatelů, kteří porážejí dobytek nikoli na jatkách, ale přímo na louce. Zvířata se nestresují a jejich maso je pak chutnější. Čeští veterináři si evropské směrnice vykládají jinak než jejich kolegové a tvrdí, že takový způsob zabíjení hospodářských zvířat je striktně zakázán.
Jen v Německu v současnosti zabíjí krávy a býky na pastvě přes dvě stě sedláků a další přibývají. Podobné je to ve Švýcarsku a některých dalších západoevropských zemích. K tomu, aby mohli zvíře porazit na statku, stačí vyřídit si výjimku ze zákona. U porážky musí být vedle řezníka přítomen i veterinář a najatý lovec se zbraní. Ten zvíře střelí přímo do mozku. Pak se dobytek přesune do speciálního kontejneru, kde se "vykrví" a následně v co nejkratší možné době převeze ke zpracování na jatka.
"Porážka není žádná legrace. Alespoň však můžeme zajistit, aby při ní zvíře netrpělo a nebylo vystaveno zbytečnému stresu," řekl německému deníku Focus biofarmář Herbert Siegel. Zvíře je usmrceno bez strachu vyvolaného převozem a přípravou porážky na jatkách.
Zákonná výjimka z evropských norem - alespoň podle německého výkladu - se týká výhradně dobytka pasoucího se celý rok venku. Box, kde je zvíře vykrveno, musí splňovat přísné hygienické normy a jatka, kam se zabitý dobytek převáží, nesmějí být od místa porážky vzdálena více než hodinu jízdy autem.
* Proč to v Česku nejde?
* Proč se způsob usmrcení projevuje na kvalitě masa?
* Je o takové maso zájem?