Výstava na zámku Horšovský Týn představuje historii obornictví (Domažlický deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Horšovský Týn
Na hradě a zámku Horšovský Týn je od úterý otevřena nová výstava Zlatý věk obor - historie obornictví v Čechách.
Výstava, která je zdarma k vidění ve vstupní hale s pokladnou v běžných otevíracích hodinách do neděle 29. října, představuje na 16 panelech historii obor a obornictví ve světě a v českých zemích, typické stavby realizované v oborách a používané lovecké techniky.
Hlavní část výstavy prezentuje vybrané lokality, které patří mezi nejzajímavější historické obory v Čechách, například Horšovskou oboru, Podrážnici, oboru u zámku Kozel, Lánskou oboru, oboru Klokočka, Kněžičky, Roštejnskou oboru, Jemčinskou oboru a další. "Obory a obornictví mají v našich zemích dlouhou a bohatou tradici. Dostupná odborná literatura uvádí první zmínky o zřizování obor na našem území již ve 2. polovině 13. století. Velký rozmach zaznamenalo obornictví mezi 15. a 17.
stoletím a udrželo se až do současnosti", uvádí autor výstavy David Tuma, odborný pracovník plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu.
Výstavu bude doprovázet přednáška, která se na zámku uskuteční v sobotu 14. října od 15 hodin.
"Přednáška se bude věnovat historii obor a obornictví ve světě a v českých zemích, typickým stavbám realizovaným v oborách, používaným loveckým technikám a příkladům historických obor v Čechách. Připomenuta bude také nedaleká obora Horšov a Podražnice", říká autor výstavy David Tuma.
Doprovodnou akcí výstavy bude také exkurze do Podražnické obory, kterou zájemce provede David Tuma a lesní správce Přemysl Randa. Během této vycházky se účastníci dozvědí o historii a vývoji tohoto loveckého zařízení, o oborních stavbách, uvidí dochované historické plány obory a snad i chovanou zvěř. Exkurze se koná ve středu 27. září v 14 hodin. Sraz účastníků je na návsi obce Podražnice u kaple Panny Marie Bolestné v 14 hod. Délka trasy oborou bude přibližně pět kilometrů. Vstup je volný.