Na pachové ohradníky scházejí peníze (Jihlavský deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Žďársko
Statisíce korun stojí na Žďársku provoz pachových ohradníků, které mají snížit počty střetů se zvěří na silnicích. Tuto aktivitu myslivců podporuje padesáti tisíci korunami Kraj Vysočina a částkou 150 tisíc korun přispívá ještě pojišťovna Generali. Celkovou částku dvě stě tisíc si mezi sebou dělí všech pět okresů Vysočiny.
"Peněz by ale bylo třeba mnohem víc. U nás na Žďársku je takto oficiálně dotovaná pachová ochrana dvaadvaceti kilometrů silnic.
Aby ohradníky fungovaly tak, jak mají, je třeba jejich pravidelná obnova. Z částky, kterou dostáváme, to ale možné není," uvedl Oldřich Sedlář, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.
Myslivci část peněz doplácejí ze svého. Cena speciální pěny, která se dává obvykle na dřevěné kůly podél vozovek, se pohybuje kolem šesti set korun. Jedna tuba této hmoty vydrží dva až tři roky a je napuštěná pachem, který má zvěř od silnic odpudit. Zhruba po měsíci je ale potřeba do pěny doplnit koncentrát, jenž vyjde na pětistovku.
"Tento preparát má účinkovat tři až čtyři měsíce, ale realita je taková, že po dvou měsících musíme látku opět doplnit," podotkl Sedlář.
Dodal, že vliv na funkci ohradníků má mimo jiné sluneční záření, vítr či déšť.
Peníze, které myslivci dostávají jako dotaci, vystačí na zhruba trojí obnovu účinné látky, ideální by ale bylo doplnit ji pětkrát.
Srážky aut se zvěří nejsou nijak výjimečné. "V počtu dopravních nehod, které nejsou zaviněné řidičem, jde především o střety vozidla se zvěří, jsme zaznamenali velký nárůst," sdělila vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková. Jen na Žďársku od počátku tohoto roku do konce srpna došlo ke 135 takovým srážkám.