Vzácní sokoli vylétli z hnízd v Moravském krasu (Prostějovský týden)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Blanensko
Pět mláďat vzácného sokola stěhovavého přišlo před více než dvěma měsíci na svět v Moravském krasu. V současnosti jsou už všechna samostatná. Většina z nich z krasu odletěla. Jen jedna samička se na místo vrací. Naposledy ji ornitolog spatřil před dvěma týdny.
Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené druhy. V šedesátých letech totiž došlo ke kolapsu sokolí populace v celé Evropě vlivem používání DDT a chemizace v zemědělství.
"Dnes je sokol opravdu velmi vzácný. Za osmnáct let jsme u nás žádného neměli," řekl vedoucí záchranné stanice pro dravé ptáky v Rajhradu Jaroslav Sedláček.
Návrat sokola do Moravského krasu po šedesáti letech bedlivě sledují zoologové i ochránci přírody. "Mláďata byla s rodiči necelé dva měsíce. Poté hnízda opustila," přiblížil chování mladých dravců ornitolog René Bedan. Kromě něj se o úspěšné vylíhnutí a přežití mláďat velkou mírou zasloužili i nadšenci ze stráže přírody. Bylo totiž nezbytné omezit pohyb turistů v okolí Býčí skály, kde sokoli naposledy hnízdili v roce 1957. "Chránit nevylíhnutá mláďata jsme začali letos v dubnu a skončili v půlce června. Hlídkovali jsme u Býčí skály každý den ve dvou až třech lidech," popsal náročné období jeden z členů Stráže přírody Radovan Mezera.
Dva páry starších sokolů v Moravském krasu pravděpodobně zůstanou i přes zimu. "Soudíme tak podle toho, že tam strávili i tu loňskou. Do teplých krajin odlétají především sokolové ze Skandinávie. Míří nejčastěji na jihozápad Evropy, občas i na sever Afriky. U nás v mírném pásu většinou přezimují," potvrdil Bedan.
Kromě dvou sokolích párů nyní žije v Moravském krasu i jeden samotářský samec. "Oblast Moravského krasu není tak rozsáhlá, ale ještě jeden pár by tady mohl přibýt. Je dost pravděpodobné, že se příští rok vylíhnou další mláďata," předpověděl ornitolog.