Největší stádo zubrů v Česku (5plus2)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Obora Židlov v Ralsku blízko bývalé tankové střelnice se pyšní divokými zvířaty o hmotnosti až devět metráků.
ČR
Tolik zubrů jako v Ralsku nežije nikde v Česku. V rozlehlé oboře Židlov, která obklopuje bývalou tankovou střelnici, jich nyní pobíhá třiatřicet.
"Obora Židlov je lesostep, kde lesy zabírají asi dvacet kilometrů čtverečných," řekl Jan Sotona, mluvčí Vojenských lesů a statků, vlastníka obory Židlov. "Židlov je druhou největší oborou v České republice. Kromě zubrů tam žijí jeleni, mufloni, daňci nebo divoká prasata." Každý může zkusit, jestli se mu podaří zubry spatřit. "Vstup do obory omezujeme pouze v době, kdy zvěř klade mláďata a během hlavní lovecké sezony," dodal Sotona. Lidé nesmí zvířata rušit ani ve vymezených klidových zónách. Podle Sotony se však zubři nechovají agresivně - tedy kromě měsíce října, kdy je ovlivňuje říje.
Království zubrů v Ralsku protínají dvě cyklostezky. Největší divoká zvířata Evropy, jejichž váha se blíží k devíti metrickým centům, však není lehké spatřit. Lesníci vidí v Židlově zubry zhruba jednou za týden. Na volných pastvinách se mohutní přežvýkavci vyskytují hlavně v noci, zatímco ve dne se pohybují po lesích. Zatímco cyklisté se za zvířaty do obory dostanou, zubři ven neutečou. "Na betonových vanách jsou římsy s rošty z kovových trubek," vysvětluje Miroslav Těšina, znalec Ralska a člen Klubu českých turistů. "Pro kopyta zubrů a další zvěře v oboře představují rošty nepřekonatelnou překážku. Cyklisté po nich naopak projedou, i když kola na roštech trochu drncají." Těšina projel oboru na kole mnohokrát. Zubry sice neviděl, ale bez zážitků se nevracel. "Jednou navečer jsem v oboře potkal velké jeleny a byla to obrovská síla, něco nezapomenutelného," upozornil Těšina.
Vojenské lesy a statky obohatily nedávno stádo v Židlově v rámci mezinárodního plánu na záchranu zubra evropského. V oboře si zvykají čtyři nové krávy ve věku od dvou do čtyř let a jeden čtyřletý býk. Vojenské lesy a statky je dovezly ze tří různých oblastí v Polsku. Chtěly tak co nejvíce vyloučit příbuzenskou plemenitbu. Zubři, kteří by z ní vzešli, by byli slabší, agresivnější a také náchylnější k chorobám. "Převoz zvířat proběhl hladce a pod přísným veterinárním dohledem," uvedl Miloslav Zikmund, vedoucí myslivosti ve Vojenských lesích a statcích.
Stádo zubrů se letos rozrostlo rovněž o jedno mládě narozené přímo v oboře. Zikmund a jeho kolegové se zasloužili o návrat zubra evropského do volné přírody v Česku před šesti lety. V Ralsku se tehdy objevilo prvních pět zubrů z Polska, kde se o ně starají v národních přírodních parcích.