Přihlásit

Vojenští veterináři pitvali první prasata ze Zlínska. Civilní zvěrolékaři testování na prasečí mor nestíhají (iHNed.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Na Novojičínsku v úterý poprvé armádní veterináři pitvali 19 divokých prasat přivezených ze Zlínska. Černou zvěř zde decimuje prasečí mor.
Úkolem armády je dělat pitvy a laboratorní testy vzorků odebraných prasat.
Pokud to bude nezbytné, pomůže armáda i s odstřelem nakažených divočáků.

Armádní veterináři v úterý ve veterinárním asanačním ústavu Mankovice na Novojičínsku pitvali první divoká prasata přivezená ze Zlínska, kde populaci černé zvěře decimuje prasečí mor. Auta v úterý přivezla do kafilérie 19 kusů uhynulé či zastřelené zvěře. Informovala o tom jednatelka společnosti, která asanační ústav provozuje, Jeanette Šlezingrová. Nemoc zabíjí prasata, neohrožuje ale zdraví lidí, ti ji však mohou přenášet na svém oblečení.

"Vojáci, kteří v úterý přijeli, pomáhali s odběrem vzorků," uvedla. "Po víkendu toho bývá vždy více. Přes týden se počty pohybují v průměru okolo šesti až osmi kusů," sdělila jednatelka.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Lada Ferkálová z Agentury vojenského zdravotnictví dodala, že vojáci se s pracovníky kafilérie a civilními veterináři snaží nastavit systém vzájemné spolupráce. Nyní to vypadá tak, že budou z Hlučína na Opavsku, kde mají sídlo, do Mankovic dojíždět na zavolání podle potřeby. "Dojezdový čas se pohybuje okolo 40 minut," řekla. Systém se podle Ferkálové musí sladit z ekonomických i časových důvodů. "Jsou ale připraveni na místě fungovat pět dnů v týdnu," řekla.

Do boje s africkým morem prasat se zapojí armáda. Její veterináři budou provádět pitvy a laboratorní testy

Úkolem skupiny je podle ní dělat pitvy a laboratorní testy vzorků odebraných z ulovených a nalezených uhynulých prasat. Armáda je připravena podpořit v případě masivního odstřelu divočáků nebo při větších úhynech civilní veterináře i více. Má však omezené kapacity, protože vojenských veterinářů v uniformě je 27. Zatím jsou tak nasazeni čtyři lidé, z toho dva veterinární lékaři, veterinární technik a řidič.

Stát vytyčil v zamořeném území několik pásem. V nejužším pásmu se nesmí lovit ani vnadit divočáci pod pokutou. Následuje tzv. zelená zóna, která je sice v zamořeném území, ale lovit se v ní smí. V ní bylo zatím podle dostupných údajů odloveno téměř sto divokých prasat.

V takzvané intenzivní zóně lovu, která představuje část Moravy, naopak stát motivuje myslivce a lovce větším zástřelným k vybíjení populace divokých prasat, aby se nemoc nerozšířila. V této části republiky bylo zatím odstřeleno přes 1900 divočáků, nejvíce na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku. Na území celého státu je myslivcům doporučený intenzivnější odstřel.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později nákaza potvrdila, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Dosud byla choroba potvrzena u 90 divokých prasat. Počet nalezených uhynulých prasat na Zlínsku činí 159 kusů.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.