Přihlásit

Vidičtí myslivci vypustili do volné přírody 40 mladých zajíců (Domažlický deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Z honitby vymizela koroptev i bažanti, přežívá pouze zajíc polní.

Vidice
Myslivecký spolek Lichoň Vidice se rozhodl posílit zaječí populaci ve své honitbě. Myslivci přivezli v dřevěných bedýnkách čtyři desítky zajíců polních a vypustili mladé ušáky do volné přírody.
"Smyslem akce není v žádném případě lov," upozornil předseda spolku Václav Hubata. "Zajíce neplánujeme lovit, je to z důvodu, aby další generace měly možnost potkat zajíce ve volné přírodě," vysvětlil.
Spolek Lichoň Vidice hospodaří v honitbě pronajaté od Honebního společenstva Vidice. Tato honitba o rozloze 3115 ha se nachází na území obcí Štítary, Tasnovice, Hašov, Oplotec, Libosváry, Mělnice, Svinná, Vítání, Mířkov a Vidice.
"V této honitbě se myslivost provozovala od nepaměti.
Po odsunu sudetských Němců pokračovali v myslivosti přišlí osadníci, kteří v 50. letech založili myslivecký spolek v jednotlivých obcích, který se postupně transformoval do dnešního Mysliveckého spolku Lichoň Vidice. V podhůří Sedmihoří vykonává myslivost dvacet osm členů našeho spolku a deset hostů na povolenku," popsal předseda a pokračoval: "Naši dědové ještě v 50. letech hospodařili, co se týče myslivosti, se zvěří zaječí, s koroptvemi a částečně bažanty.
Po změně zemědělského hospodaření a po stále větším používání chemických přípravků koroptev úplně z této honitby vymizela. Díky péči našich otců se rozmohl bažant, který dnes už v této honitbě také není. Z této drobné zvěře přežívá jedině zajíc polní. Již několik let jsme uvažovali, jak pomoci tomuto hrdinovi, který se dokáže vyrovnat se všemi nástrahami, které mu příroda i člověk nakládají. Před třemi lety jsme rozhodli, že posílíme místní populaci zajíce polního o novou krev ze zaječích chovů." Čtyřicítka zajíců nepochází z volné přírody, ale od Asociace chovatelů zajíců Čech a Moravy.
"Bylo nám sděleno, že divoký zajíc odchycený v přírodě se na vysazeném místě neuchytí, ale hledá si podobnou lokalitu, ve které sám vyrůstal, popřípadě se do své lokality vrací. Dokáže překonat vzdálenost i sto kilometrů. Proto jsme se rozhodli pro umělý chov," vysvětlil Hubata. Asociace má v ČR 135 chovných párů, od kterých jsou pak mladí zajíci ve věku 2-3 měsíců vypouštěni na různých honitbách, podle požadavků mysliveckých spolků.
Čtyřicet kusů zajíce polního se spolku Lichoň Vidice podařilo zajistit díky aktivní spolupráci Honebního společenstva Vidice a Agroživu. "Věřím, že dokáže oživit místní populaci. Zajíci jsou značkovaní ve slechu, letošní značky jsou žluté barvy, a proto je snadno rozeznáme od divoké populace. Věříme, že zajíci zdárně přežijí zimu," řekl předseda.
Zajíci byli vysazeni na třech místech na území Oplotce, Tasnovic a Chřebřan. Jedná se o střed honitby, odkud zajíci budou moci migrovat po celé honitbě.
"Touto cestou děkujeme mysliveckému spolku Lichoň Vidice, Honebnímu společenstvu Vidice a Agroživu Vidice za umožnění realizace této akce," dodal předseda Hubata.
Výzkumný ústav lesního hospodářství Zbraslav provádí už druhým rokem na pěti místech ČR výzkum Migrace a přežití zajíce polního z chovů po vypuštění do volné přírody. Tito zajíci mají po dobu jednoho roku na krku vysílačky, ze kterých pak ústav získává cenné informace.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.