Přihlásit

Divoká prasata se měsíc nestřílela, a měla tak žně (Právo)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Téměř měsíční zákaz odlovu černé zvěře, platný od nálezu prvních prasat nakažených africkým morem, si v zamořeném okrese Zlín začíná vybírat daň. Prasata tu měla totiž doslova žně.

Výraznou škodu na úrodě očekává v souvislosti s mimořádnými opatřeními Státní veterinární správy například soukromý zemědělec Josef Svízela z Velkého Ořechova, obce, která sousedí s uherskohradišťským okresem.
"V červnu se zakázala střelba a divočáci měli skoro pět týdnů absolutní klid. Pohybovali se v obilí. Ale jak se sklidilo, přeběhli do kukuřice a z ní nemusí vůbec vyjít," řekl Svízela.
Soukromý zemědělec chová dojnice na mléko. Ve stádu má kolem tří set kusů, při denní produkci mléka pohybující se kolem 8,5 tisíce litrů.
Obavy má především z likvidace kukuřice, která mu roste na poli a pro divočáky patří k atraktivním plodinám. "Pro dojnice potřebuji každý den kukuřičnou siláž. Divočáci ji ale ničí. Nikdo je dlouhé týdny v poli nerušil. Žádná střelba, nic," vysvětlil pro Právo zemědělec.
Pomoc při řešení komplikací soukromého zemědělce přislíbil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Původně navrhoval, ať se na kompenzaci domluví podle zákona s nájemci honitby, která je v místech, kde Svízela pěstuje kukuřici.
Pak ale změnil názor. Zemědělec z Velkého Ořechova totiž spadá do zelené zóny okresu Zlín zamořeného africkým morem. V samotném červeném ohnisku nákazy afrického moru prasat už stát odkupuje lokality s plodinami, které družstva nechají na polích stát, aby prasata nemigrovala a měla dostatek potravy.
Dosud tak zemědělci v červené zóně ponechali 120 hektarů úrody. Podobně by se mělo podle Jurečky postupovat i v případě některých polností v zelené zóně.

Bude muset vybít dobytek?
"Jde o nový poznatek, na který budeme reagovat. Je třeba hledat cestu, jak odškodnit tyto ztráty, které souvisejí s obdobím zákazu lovu a obdobím, než se lov v zelené zóně zas naplno rozeběhl," poznamenal ministr
"Jsme ochotni kompenzaci poskytnout, pokud budou škody zdokladované. To se může týkat i u jiných lokalit v rámci zelené zóny," dodal Jurečka.
Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) navrhuje, že by stát mohl úrodu kukuřice odkoupit a nechat stát po vzoru červené zóny. To však není pro Svízelu řešení.
"Penězi krávy nenakrmím. Obilí si dokážu pořešit po Evropě, když to přeženu. To mi doveze kamion. Ale objemové krmivo musíte každý den dávat čerstvé. A kde ho mám vzít, když mi ho stát odkoupí nebo když úrodu zlikvidují divočáci? Okolo mě nikdo nehospodaří, takže nemám odkud brát. Zaměstnávám dvacet lidí, musel bych značně snížit stavy dojnic," dodal zemědělec.
Zákaz odlovu divočáků v okrese Zlín trval dočasně. Nyní již mohou myslivci černou zvěř opět střílet. Musejí však mít kafilerní boxy a splňovat přísná veterinární opatření.
Africký mor prasat se stále drží v ohnisku části Zlínska. K pondělí eviduje Státní veterinární správa ve Zlínském kraji 155 nalezených uhynulých divokých prasat. Nákazu africkým morem prasat potvrdilo vyšetření u 87 z nich, naopak v 63 případech byl výsledek testu negativní. Na vyšetření v současné době čeká pět zbývajících vzorků. Počet odlovených divokých prasat v části zamořené oblasti (v zelené zóně) vzrostl na 55.
"Vyšetření všech kusů na africký mor bylo negativní. V oblasti s intenzivním odlovem bylo dosud odstřeleno 1785 divokých prasat. Nejvíce v okresech Kroměříž (425) a Uherské Hradiště (383). Ve všech případech byl výsledek vyšetření na africký mor negativní," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.