Zákaz vstupu kvůli moru (Zemědělec)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Zlínský hejtman Jiří Čunek vyhlásil kvůli obavám z šíření afrického moru prasat zákaz vstupu lidí do lesů a polí v oblasti ohniska nákazy na Zlínsku. Opatření začalo platit minulou středu.
Netýká se pouze lidí, kteří v zamořené oblasti žijí, myslivců a vybraných lesních hospodářů a zemědělců. Již od předešlého týdne byl zakázán vstup do ohniska nákazy lidem s domácími zvířaty prostřednictvím asi 360 tabulí, které bylo třeba kvůli rozšíření zákazu přeznačit.
"Koncem měsíce srpna divočáci začínají migrovat do jiných oblastí za jinými potravinami. Myje proto potřebujeme přirozeně zadržet v území tím, že se zde bude zakrmovat a postupné se budou odchytávat," zdůvodnil zákaz vstupu Čunek. Podle něj by se díky opatření mělo podařit vytvořit prostředí, v němž se budou zvířata cítit bezpečně a nerušena člověkem.
Hejtman uvedl, že úplný zákaz vstupu lidí se bude týkat oblasti o rozloze zhruba 50 kilometrů čtverečních vymezené už drive osazenými elektrickými a pachovými ohradníky a katastry měst a obcí Lípa, Slušovice, Březová, Lukov, Fryšták a Zlín. Zákaz vstupu má platit minimálně do 29. srpna. Pod hrozbou pokut až do 20 tisíc korun ho budou kontrolovat policisté. Čunek se na tom dohodl najednání se zástupci Státní veterinární správy, Ministerstva zemědělství, odborníky z Mendelovy univerzity v Brně, zemědělci a myslivci.
"Zákaz se týká lesů a polí. Nevztahuje se na příjezdové cesty a obce," řekla mluvčí hejtmanství Renata Janečková. Opatření se tedy nedotkne například zlínské zoo, která do dané oblasti spadá.
Předseda Mysliveckého spolku Lukov-Vlčková a zároveň starosta Lukova na Zlínsku Jiří Jangot připravované opatření proti šíření afrického moru prasat ocenil. "Zatím mi nic na papíře nepřišlo, ale pokud to tak skutečně bude, jen to přivítám," řekl. Naopak David Šobr z Lípy, tedy obce, která spadá do zasažené oblasti, považuje zákaz vstupu do lesa za výrazné omezení. "Bydlíme na vesnici, do lesa to máme kousek. Byl jsem do něj zvyklý chodit každý večer věnčit psa. Máme i dvouleté dítě, se kterým chodíme do lesa na procházky. Teď budeme muset v horku chodit po rozpáleném asfaltu v dědině, což není příjemné," řekl Šobr.
V ohnisku nákazy bude zakázán lov veškeré zvěře. Divočáky nesmějí myslivci v oblasti lovit už od června, kdy se nákaza africkým morem na Zlínsku objevila. Hejtman zároveň potvrdil, že bude myslivcům v okrese Zlín mimo ohnisko nákazy zvýšeno zástřelné za uloveného divočáka z tisíce na dva tisíce korun. Další peníze dostávají myslivci od kafilérií, které ulovená divoká prasata zpracovávají.
Hejtmanství od středy také začalo nakupovat chladicí boxy pro myslivecká sdružení působící na Zlínsku. Sloužit mají k uchovávání ulovených divočáků, vejdou se do nich tři až čtyři kusy. Pakliže se prokáže, že zastřelená divoká prasata nemají africký mor, budou je moci myslivci nově využít ke spotřebě. "Státní veterinární správa zabezpečí, že laboratoře budou fungovat do 24 hodin," uvedl Čunek. Nakoupeno podle něj má být asi 67 chladicích boxů za šest až sedm milionů korun. Opatření mají myslivce motivovat ke zvýšenému odlovu divokých prasat na Zlínsku. Od středy měl Zlínský kraj začít nakupovat také klece k odlovu divočáků v zamořeném území. Ve snaze udržet divoká prasata v epicentru nákazy bylo kolem zamořené oblasti osazeno také téměř 12 kilometrů elektrických ohradníků, jejichž instalace přišla zhruba na 1,2 milionu korun.
Jak uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček, myslivci v oblasti intenzivního odlovu ve Zlínském kraji a okolních regionech odlovili od 17. července do začátku minulého týdne 1379 divočáků. Mimo zamořené území chorobu veterináři zatím nezjistili, v zamořené oblasti nemoc potvrdili u 82 divočáků ze 144 uhynulých. Nejvíc divočáků, 345, bylo podle Vorlíčka odstřeleno na Kroměřížsku. První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína.
Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz