V boji s morem prasat přitvrzuje. Experti: Opatření jsou málo účinná (TN.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Boj se smrtícím virem afrického moru prasat na Zlínsku ani po dvou měsících nekončí. Podle některých odborníků jsou dosud přijatá opatření málo účinná a postup je velmi pomalý.
Na východě Moravy, kde se dosud našlo na devadesát uhynulých a infikovaných prasat, boj s nebezpečnou nemocí přitvrzuje. Ale v samotném ohnisku nákazy východně od Zlína se dodnes nestřílí.
"Čeká se, až jen virus všechny vyhubí, ale hrozí, že zasažená prasata se budou pořád šířit dál," myslí si Jiří Kamler z Mendelovy univerzity v Brně.
Zatím se spoléhá na to, že prasata v zóně s přísným zákazem vstupu a lovu veškeré zvěře udrží hojnost potravy. Zemědělci jim tam nechali úrodu na 120 hektarech - kukuřici, pšenici i řepku za bezmála čtyři miliony korun. "Musí se dělat vše, aby se to udrželo v tomto epicentru," říká Jiří Jangot z Mysliveckého sdružení Lukov Vlčková.
Tomu má pomoci třicet kilometrů pachových a elektrických ohradníků, které zamořenou zónu uzavřely. I ty mají své kritiky.
"Tím ohradníkem prase proskočit může, pokud se to naučí. Třeba pevný oborový plot by byl řešením asi lepším," varuje myslivec Miloslav Jančík.
Kritici dosavadního postupu, kteří souhlasí s nemilosrdným vybitím asi dvou stovek prasat v takzvané červené zóně - třeba i s pomocí armády, tvrdí, že opatření jsou velmi pomalá. Za téměř měsíc byla v 90 honitbách zlínského okresu - a to i přes všechny snahy o motivaci myslivců - ulovena jen necelá padesátka prasat.
Zlepšit by se to mohlo od pondělí, kdy se zvyšuje zástřelné na tři tisíce korun. Naopak v jiných oblastech s intenzivním odlovem bylo odstřeleno na 1700 divočáků, nejvíce na Kroměřížsku, Uherskohradišťsku a Hodonínsku.
Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz