Myslivci už na Hané kvůli africkému moru postříleli na čtyřicet divočáků (olomouc.iDNES.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Téměř čtyři desítky zvířat zastřelili myslivci z Olomouckého kraje během prvních deseti dní od vyhlášení mimořádných opatření kvůli výskytu afrického moru prasat. Všechna zvířata byla podle rozborů zdravá.
„U žádného z ulovených kusů se nákaza nepotvrdila," informovala Hana Brázdová z Krajské veterinární správy v Olomouci.
Nejvíce skolených divočáků pochází z Přerovska, kde myslivci ulovili 23 kusů. Na Olomoucku padlo 11 divočáků, na Prostějovsku pouze dva.
Z obav, aby se africký mor prasat nerozšířil z ohniska na Zlínsku do dalších regionů Česka, rozhodly před dvěma týdny státní úřady, že plošně v celé republice povolí lov černé zvěře bez omezení pohlaví.
V nejrizikovějších oblastech na Moravě navíc umožnily lovcům používat dokonce i jindy přísně zakázané metody – zaměřovače s nočním viděním, umělé osvětlení nebo možnost střílet z jedoucího auta. Do rizikového pásma patří i části Olomoucka, Přerovska a Prostějovska. Žádný divočák v regionu zatím nakažený nebyl
V oblastech intenzivního lovu v celé zemi byl ke konci minulého týdne potvrzený odstřel již celkem 871 divočáků, dalších 113 bylo nalezeno uhynulých.
Všechny mrtvé kusy objevili myslivci ve Zlínském kraji a v oblastech, kde byla už dříve nebezpečná nákaza potvrzena. Výsledky laboratorních testů prokázaly virus afrického moru u 67 uhynulých kusů, 36 vzorků bylo negativních. U dalších deseti se na výsledky čeká.
„V Olomouckém kraji máme hlášeno sedm nálezů uhynulých divokých prasat, všechny vzorky byly negativní," doplnila Brázdová. Zajímá vás dění v krajích?
Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.
Oblast intenzivního lovu je ohraničená dálnicemi od Brna až k hranici s Polskem a dále podél hranice se Slovenskem. Myslivci tam nyní mohou lovit také na pozemcích, kde probíhá sklizeň, nebo střílet divočáky v odchytových zařízeních. Například myslivci z Prostějovska si ale myslí, že „hon na divočáky" nebude potřeba.
„U nás se loví dostatečně už posledních pět let, v okrese proto nemáme divočáky přemnožené. Rozhodně nechystáme žádné manévry a válku prasatům nepotřebujeme vyhlašovat," sdělil již dříve Jiří Procházka z Českomoravské myslivecké jednoty Prostějov.
Na rozdíl od kolegů ve Zlínském kraji si myslivci na Olomoucku anebo Přerovsku mohou ulovené divočáky nechat. Ovšem s tou podmínkou, že z každého uloveného kusu musejí odebrat část sleziny a mízní uzliny a poslat je na laboratorní vyšetření. Za každé ulovené divoké prase dostanou myslivci takzvané zástřelné ve výši tisíc korun.