Neviditelní divočáci? Skrývají se v obilí (Týden u nás)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Myslivci musejí střílet černou zvěř kvůli hrozbě prasečího moru. Jenže mají problém se k ní vůbec dostat.
Blanensko
Lidé si představují, že nyní v době mimořádných opatření kvůli africkému moru prasat myslivci vběhnou do lesa a začnou střílet divočáky hlava nehlava. Tak to ale není, vzkazuje jednatel blanenské pobočky Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Zelený. "Snad nikdo, až na politiky, nevěřil, že se najednou zvýší odstřel o sto procent," prohlásil.
Vysvětlil, že do lesa sice myslivci chodí, ale trvá desítky hodin, než si prase takzvaně vysedí. "V současnosti, kdy rostou na polích plodiny, které jim chutnají, je lov o to obtížnější. V lánech kukuřice, obilí a řepky zvěř nejde vidět. Odlov se proto zatím nezvýšil. A mimořádná opatření na to nemají vliv," uvedl Zelený.
Podobné je to i ve vojenském újezdu Březina na Vyškovsku.
Lovci tam na území plumlovské divize vojenských lesů a statků odstřelí ročně tisíc až dvanáct set kusů černé zvěře.
Armáda chce tyto počty kvůli hrozbě šíření nákazy zvýšit.
"Do lesů v újezdu nechala umístit čtyři odchytová zařízení. Jde o klece s návnadou," řekl mluvčí vojenských lesů Jan Sotona.
Vojáci se rozhodli zvýšit zástřelné, tedy odměnu za ulovení divočáka. Tisícikorunové zástřelné podle návrhu vlády mělo náležet i ostatním myslivcům.
"Stále lovíme, ale odměnu nedostáváme. O tom se jen uvažovalo. Takže si lidé nemusí myslet, že chodíme na prasata kvůli penězům," ubezpečil Zelený.
Použít k lovu odchytová zařízení plánují i státní lesy.
Výrobně-technický ředitel podniku Václav Lidický věří, že to zvýší počty ulovených kusů. "V honitbách zintenzivníme lov prasat na nejvyšší míru," ujistil.
Veterináři rozdělili republiku na tři zóny. První je Zlínsko, kde se nákaza objevila a kde se nesmí lovit. Druhá leží mezi dálnicemi D1 a D2, kde se musí lovit intenzivně. Do třetí patří zbytek země.
Všechny úlovky z druhé zóny podléhají podle ředitele krajské veterinární správy Jaroslava Salavy povinnému vyšetření na mor. Na Vyškovsku zatím nikdo nepotvrdil nakažené zvíře. Mor se objevil na Zlínsku na konci června. Úřady od poloviny července nařídily myslivcům intenzivní odstřel černé zvěře s tím, že v druhé nárazníkové zóně smí použít i nepovolené způsoby lovu, jako využití noktovizorů. Výjimky mají i lovci v třetí zóně.