Přihlásit

Očekává se více zastřelených prasat (Zemědělec)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Počet zastřelených divokých prasat na jižní Moravě by mohl ve druhé polovině roku růst zhruba o 30 procent, než je běžné v daném období. Uvedl to ředitel Krajské veterinární správy v Brně Jaroslav Salava. Stát nařídil plošný lov, aby se zamezilo šíření afrického moru prasat. Loni ve druhém pololetí veterináři v tomto regionu vyšetřili téměř deset tisíc prasat, řekl minulý týden Salava s tím, že laboratoře v Jihlavě i v Olomouci jsou na zvýšený počet vzorků připravené.

Například o minulém víkendu, kdy se poprvé mohlo plošně lovit, jihomoravští veterináři evidovali 125 kusů, což je podle Salavy hodně. Jak se bude situace vyvíjet, si netroufá odhadovat. Nedá se ani říct, že by zastřelených divočáků přibývalo, jak se bude sklízet obilí, v němž divočáci hledají potravu a dokážou se v něm ukrýt. "Jdou tam, kde je jim dobře, což znamená také do kukuřice. A ta se sklízí i v listopadu," řekl Salava. Ministr zemědělství Marian Jurečka minulý týden na bilanční tiskové konferenci upřesnil, že myslivci dostanou za každý ulovený kus 1000 korun, ale jen v oblasti intenzivního lovu na Moravě. Stát tak chce myslivce motivovat ke snížení počtu přemnožených divokých prasat. "Pro oblast, která je ohraničená Brnem, dálnicí Dl po Bohumín, státní hranicí Polska, Slovenska a zase zpátky dálnicí D2 od Lanžhotu po Brno, tak v této oblasti kromě zamořeného území Zlínského okresu je zástřelné 1000 korun bez ohledu na věk a pohlaví černé zvěře," řekl ministr. Podmínky, za kterých bude možné střílet divočáky i na zamořeném Zlínsku, ministerstvo připravuje.

Pachové ohradníky
Myslivci měli rovněž povinnost do soboty 22. července nainstalovat na Zlínsku pachové ohradníky, díky nimž by divočáci neměli vybíhat z území zamořeného africkým morem prasat. Pokud tak myslivci neudělali, hrozí jim pokuta do 50 000 korun pro fyzické osoby, do dvou milionů pro podnikající nebo právnické osoby. Budou také muset doplňovat účinnou látku v ohradníku podle pokynů výrobce. Ohradníky mají být umístěny u silnic v zamořené oblasti. Jak oznámili počátkem minulého týdne zástupci Zlínského kraje, mělo by jich být 10 000 až 12 000. Uživatelům honiteb by peníze na zřízení ohradníků mělo podle veterinářů vyplatit po zažádání Ministerstvo zemědělství. "Může to být jedno z opatření, která by mohla v dané situaci pomoci," řekl odborník z Českomoravské myslivecké jednoty Miloš Ježek.
Ohradníky budou lemovat silnici z Lukova do Fryštáku, dále přes Zlín, Lípu, Slušovice až do Hrobic v celkové délce zhruba 50 kilometrů. Jejich nainstalování má podle předsedy Okresního mysliveckého spolku ve Zlíně Zdeňka Hluštíka zajistit pro krajský úřad soukromá firma. "Jsme tak domluvení s krajem a veterinou. My jako myslivci bychom to dělat neměli. Je chvályhodné, že se něco dělá, i když nikdo nemůže stoprocentně zaručit, že nakažení divočáci ohradníky nepřekonají," upřesnil Hluštík. Pachové ohradníky se podél silnic ve Zlínském kraji používají už několik let. Především mají zabránit střetům aut se zvěří. Používaná pěna obsahuje směs pachů spáleniště, predátorů a člověka, což na zvířata působí odpudivě, a těmto místům se proto mají tendenci vyhnout. "Od tohoto opatření si slibujeme to, že ohradníky zabrání migraci prasat, a tím i dalšímu šíření moru," doplnila krajská radní Margita Balaštíková. Pořízení nových pachových ohradníků přijde podle mluvčí hejtmanství Renaty Janečkové na 250 000 až 300 000 korun.

Informace o sklizni
Stát kvůli africkému moru prasat nařídil intenzivní lov divočáků na celém území ČR a povolil dosud zakázané techniky lovu. Zemědělci musí hlásit v tzv. oblasti intenzivního lovu, tedy v části Moravy, sklízení plodin myslivcům den před samotnou sklizní a musí postupovat od okraje porostu do jeho středu. Za neinformování hrozí až dvoumilionová pokuta u právnických nebo podnikajících osob, u fyzických osob 50 000 korun. Zatím se africký mor objevil pouze u prasat na Zlínsku. Do uzávěrky vydání týdeníku Zemědělec bylo potvrzeno 51 případů. Veterináři již podali trestní oznámení na neznámého pachatele pro zavlečení moru na území republiky. První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína poblíž areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati. Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.