Přihlásit

Kvůli prasečímu moru na Zlínsku se částečně změní trasa Barum Rally (zlin.iDNES.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Organizátoři srpnové Barum Czech Rally Zlín kvůli možnému šíření nákazy africkým morem prasat, který zamořil Zlínsko, mění část trasy automobilového závodu. Do určité míry tak vyslyšeli připomínky myslivců, kteří navrhovali letošní ročník populární "barumky" výrazně omezit, nebo přesunout jinam.

Organizátoři závodu, který se ve Zlíně a okolí uskuteční na konci srpna, se rozhodli upravit trasu rychlostní zkoušky u Březové poblíž Slušovic, která původně  zasahovala do zamořené zóny. Nyní by zmíněný úsek měl vést po její hranici.
Zkouška se zkrátí dohromady asi o pět kilometrů. Vzhledem k tomu, že celý závod musí mít určitou délku, aby splnil mezinárodní regule, budou muset organizátoři chybějící kilometry nahradit. Řešení zatím neoznámili. Čerstvé opatření ještě ani neschválili veterináři.
"Nechceme škodit, nechceme šířit nákazu. Chceme, aby náš podnik prošel. Rychlostní zkouška proto bude zkrácená a v některých místech se pojede bez diváků. Samozřejmě jsme připravení i reagovat na to, kdyby se zamořená zóna ještě rozšířila," řekl po pondělním jednání na krajském úřadě ředitel Barum Czech Rally Zlín Miloslav Regner.
"Je třeba zamezit šíření nákazy a omezit pohyb návštěvníků. Ale je to přece jen světová automobilová soutěž, tak jsme se snažili organizátorům vyjít vstříc. Myslím, že jsme našli soulad v tom, co nám ještě umožňují předpisy, abychom dál nešířili nákazu," doplnila radní Zlínského kraje Margit Balaštíková.

Myslivci: Rallye je velký problém
Historicky první nákaza africkým morem prasat v Česku se objevila u divočáků na kraji Zlína před měsícem. V okolí krajského města už se dosud našlo 61 mrtvých divočáků, u nichž testy potvrdily africký mor.
Na rallye do Zlína a jeho okolí každoročně přijede několik desítek tisíc návštěvníků. Pro lidi sice nákaza nebezpečná není, můžou ale přispět k jejímu rozšíření.
"Rallye je skutečně velký problém. Jede se totiž  v okolí samotného ohniska a na území postižených katastrů," řekl ČTK Miloš Ježek z Českomoravské myslivecké jednoty.
Myslivci pokládají pořádání automobilové soutěže za velice rizikové, protože podle nich jde proti všem opatřením, která se snaží v posledním měsíci veterináři udělat, aby se nemoc nešířila.
"Chceme to začít řešit na nejvyšších úrovních," dodal Ježek. Minimálně by se o tom podle něj mělo jednat na krajské úrovni.

Organizátoři: Jaký je rozdíl mezi houbařem a fanouškem rally?
"Část závodu má vést přímo oblastí, kde se v současnosti pozitivní uhynulá prasata nalézají. To může mít za následek i významnou migraci a změnu chování divočáků v ohnisku. Pokud jsme nyní činili všechno proto, aby divoká prasata oblast mezi Zlínem a Slušovicemi neopustila, je nutné přijmout opatření i v tomto případě a konání závodu přesunout, nebo výrazně omezit," uvedli myslivci  v prohlášení na svém webu.
Organizátoři Barum Czech Rally Zlín v první reakci slova myslivců označili za zavádějící. Uvedli, že nevidí důvod ke změnám trati ven mimo postižená území či ke změně termínu konání tohoto sportovního podniku.
"I přes rozšíření moru prasat na území, kterým částečně bude projíždět i Barum Rally, doposud nebyl nijak omezen pohyb veřejnosti v přírodě. V tomto směru tedy nevidíme rozdíl mezi houbařem, který se může pohybovat hluboko v lese a s postiženým prasetem může přijít do kontaktu mnohem snáze, a fanouškem rally, který bude stát kousek od cesty, kudy budou projíždět závodní vozy," uvedl v sobotní tiskové zprávě ředitel závodu Regner.
"Také nám přijde neseriózní, když se o takovém návrhu dozvíme z médií, aniž by nás kdokoliv v této věci kontaktoval či inicioval nějaká jednání," doplnil.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.